Rysunek piórkiem, tusz, papier; 36 x 62 cm (w świetle passe-partout) Sygnowany l.d.: Siestrzecewicz | Wilno
Malarz, rysownik, ilustrator i pedagog. Naukę rozpoczął w wileńskiej Szkole Rysunkowej a następnie studiował w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych u B. P. Willewaldego. Edukację uzupełniał w Académie Julian w Paryżu i w monachijskiej pracowni Józefa Brandta. Kilkakrotnie jeździł też do Orońska, posiadłości Brandta, które było miejscem plenerów jego uczniów i przyjaciół. Od roku 1900 mieszkał w Warszawie, później w Wilnie i w Poznaniu. Początkowo uczył malarstwa we własnej pracowni a w roku akademickim 1919/20 pracował na Wydziale Sztuk Pięknych wileńskiego Uniwersytetu. Malował portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Szczególnie upodobał sobie małe miasteczka litewskie z malowniczymi domami, błotnistymi drogami zapełnionymi drabiniastymi wozami i całą gamą barwnych typów ludowych. W roku 1902 w "Tygodniku Ilustrowanym" ukazały się ilustracje Siestrzencewicza p.t. Na zarobek i Zagroda będące nieco zmienioną wersją prezentowanych dzieł ("Tygodnik Ilustrowany" 1902, T. 2 s. 967 i s. 588). Prawdopodobnie wówczas wykonał artysta warianty tych kompozycji, oferowane na obecnej aukcji, których reprodukcje ukazały się w albumie wydanym w Zakładach Graficznych B. Wierzbicki i S-ka w Warszawie (Rysunki Piórem Stanisława Bohusza-Siestrzeńcewicza Wilno 1918) oraz w albumie Chemiograficznych Zakładów "Helios" Kamocka i S-ka w Warszawie (Rysunki piórkiem Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza. Wilno, Warszawa 1928 - tu tylko praca Na zarobek).
W 1888 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem B.P. Willewaldego. Akademię opuścił w 1894 roku i dla uzupełnienia wykształcenia artystycznego wyjechał do Paryża gdzie był uczniem Académie Julian. W Monachium zaprzyjaźnił się z J. Brandtem. Około 1900 osiadł w Warszawie i rozpoczął udzielanie lekcji we własnej pracowni. W roku 1919 prowadził zajęcia z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Od 1893 roku brał udział w wystawach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1894 roku w Petersburgu, od 1897 roku w Salonie A. Krywulta oraz w Wilnie. Poświęcił się niemal w całości malarstwu rodzajowemu. Tematów obrazów szukał w scenach z życia małych miasteczek i wsi (obyczaje, jarmarki). Chętnie malował konie na tle zabudowy wiejskiej. Był także portrecistą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Zapis "* opłata droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl