Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ Stanisław | Wrony pezd saniami, około 1900 r.

Stanisław BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ (1869 Wilno - 1927 Warszawa)

Wrony pezd saniami, około 1900 r.

olej/płótno, 110 x 146 cm
sygnowany p.d.: 'Siestrzeńcewicz'
na blejtramie pieczątka składu ramiarskiego 'ISKRA&KARMAŃSKI W KRAKOWIE' (firma działała od 1894 r.)

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Polska

W latach 1900-4 w twórczości związanego z Wilnem malarza, Stanisława Bohusza Siestrzeńcewicza zaszła zmiana. Rozjaśnił paletę i zaczął stosować bogatszą żywą kolorystykę. Być może pod wpływem uwielbianego przez siebie Józefa Chełmońskiego zaczął opracowywać kompozycje z zaprzęgiem końskim pędzącym wprost na widza. Prezentowany obraz to istny kolorystyczno-dynamiczny fajerwerk. Nie tylko ekspresyjne barwy i szerokie, nerwowe pociągnięcia pędzla budują wrażenie niepowstrzymanego ruchu. Przyczynia się do tego również grupa wron zaskoczonych nagłym pojawieniem się koni. Można powiedzieć, trawestując opinię Bolesława Prusa o jednym z obrazów Chełmońskiego że jest to iście apokaliptyczny zaprzęg. Takie wrażenie wzmacnia nienaturalna, jarząca się barwa nieba.
Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz po pierwszej nauce w Wilnie przeniósł się do Petersburga gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Gottfrieda P. Willewaldego. Pierwsza w życiu nagroda przypadła mu na uczelni za -jak może nietrudno zgadnąć- studium konia. Porzuciwszy studia nad Newą udał się do Monachium gdzie spędził dwa lata (1892-3) wchodząc w kontakt z Józefem Brandtem. Następnym "przystankiem" na drodze była Warszawa gdzie malował w dawnej pracowni Wojciecha Gersona. Potem chęć nauki pchnęła go do Paryża (Académie Julian) i znów do Monachium. Tym razem spędził tu "aż" pięć lat ucząc się w pracowni Józefa Brandta. Ta relacja miała między innymi taki skutek, że ożenił się z jego córką - małżeństwo skończyło się jednak rozwodem po trzech latach. Wiecznie tułający się malarz przeniósł się znów do kraju - do Warszawy, a potem do Wilna (od 1907 roku). Zaprzyjaźnił się tu z Ferdynandem Ruszczycem, z którym zorganizował tu wystawę Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (1903). Przez rok Siestrzeńcewicz uczył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. Jednak również tego nie robił długo. Wkrótce w mieście pojawili się bolszewicy (lato 1920 roku) i artysta uciekł do Poznania, z którym związał się do końca życia.
Malarz przedstawiał przede wszystkim życie wsi. Był świetnym obserwatorem, "podpatrywaczem" scenek rodzajowych, wydobywając ich malowniczy charakter. Charakterystyczne dla jego przedstawień koni jest szczególna koncentracja na oddaniu ruchu, w czym doszedł do ciekawych efektów. Zwierzęta na jego płótnach są tak dynamiczne, że niemal rozmywają się. Od strony formalnej Siestrzeńcewicz osiągał taki efekt dzięki operowaniu wyrazistej, zamaszyście kładzionej kreski.

Stanisław Bohusz Siestrzeńcewicz kształcił się w wileńskiej Miejskiej Szkole Rysunkowej, później w akademii petersburskiej u Bogdana Willewalda, w Paryżu w Académie Julian i w Monachium, pod kierunkiem Józefa Brandta. W 1919 roku wykładał malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego. Wystawiał przede wszystkim w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta oraz w Wilnie. Jego ulubionym tematami były widoki i sceny rodzajowe rozgrywające się w kresowych miasteczkach z ich kolorowymi jarmarkami, targami koni, małomiasteczkowymi i barwnymi typami ludzkimi. Malował także sceny z polowań, obrazy inspirowane sztuką dalekiego Wschodu. Artysta był też świetnym rysownikiem i ilustratorem czasopism i książek.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ Stanisław

W 1888 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem B.P. Willewaldego. Akademię opuścił w 1894 roku i dla uzupełnienia wykształcenia artystycznego wyjechał do Paryża gdzie był uczniem Académie Julian. W Monachium zaprzyjaźnił się z J. Brandtem. Około 1900 osiadł w Warszawie i rozpoczął udzielanie lekcji we własnej pracowni. W roku 1919 prowadził zajęcia z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Od 1893 roku brał udział w wystawach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1894 roku w Petersburgu, od 1897 roku w Salonie A. Krywulta oraz w Wilnie. Poświęcił się niemal w całości malarstwu rodzajowemu. Tematów obrazów szukał w scenach z życia małych miasteczek i wsi (obyczaje, jarmarki). Chętnie malował konie na tle zabudowy wiejskiej. Był także portrecistą.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl