olej, płyta; 60 x 74 cm; na odwrocie napis: 12 | Stanisław Bohusz Siestrzeńcewicz | Powrót z jarmarku - 1908 r | Wł Cz. Bednarski - Lwów
Bardzo podobna kompozycja Siestrzeńcewicza ze zbiorów prywatnych została opublikowana w: M. Kwiatkowski, Polscy malarze koni, Warszawa 1991.
Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w roku 1888 u B. P. Willewaldego. Z akademii odszedł w 1894 roku, aby kontynuować naukę w Paryżu w Akademie Julian. Potem przeniósł się do Monachium, gdzie zaprzyjaźnił się z J. Brandtem. Od 1900 roku zamieszkał w Warszawie. Od czasów I wojny światowej związał się z Wilnem. Tutaj nauczał malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. S. Batorego. Potem wrócił do Warszawy, pracował również w Poznaniu. Swoje prace wystawiał począwszy od 1893 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Wilnie, w Petersburgu. Jego malarstwo zdominowała tematyka rodzajowa związana z życiem wileńskich miasteczek i wsi. Chętnie malował konie ujmując trafnie ich dynamikę. Zajmował się również ilustratorstwem oraz malarstwem dekoracyjnym.
W 1888 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem B.P. Willewaldego. Akademię opuścił w 1894 roku i dla uzupełnienia wykształcenia artystycznego wyjechał do Paryża gdzie był uczniem Académie Julian. W Monachium zaprzyjaźnił się z J. Brandtem. Około 1900 osiadł w Warszawie i rozpoczął udzielanie lekcji we własnej pracowni. W roku 1919 prowadził zajęcia z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Od 1893 roku brał udział w wystawach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1894 roku w Petersburgu, od 1897 roku w Salonie A. Krywulta oraz w Wilnie. Poświęcił się niemal w całości malarstwu rodzajowemu. Tematów obrazów szukał w scenach z życia małych miasteczek i wsi (obyczaje, jarmarki). Chętnie malował konie na tle zabudowy wiejskiej. Był także portrecistą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl