olej, płótno; 46 x 55 cm; sygn. p. d.: S. Baj; na odwrocie opisany: Stanisław Baj / Rzeka Bug / 2013.
Twórca głęboko osadzony w naturze i kulturze rodzinnego Podlasia. Jego obrazy, szczególnie cykle przedstawiające matkę malarza, chłopów, sąsiadów, a wcześniej także sceny rodzajowe z życia wsi, osiągnęły wymiar ponadregionalny i nabrały znaczenia uniwersalnego opisu kultury życia na wsi - jak zauważył w jednym z pierwszych opracowań monograficznych o Baju antropolog kultury wsi polskiej Roch Sulima. Obecnie malarz skupia się na obrazach rzeki Bug, których liczne cykle często prezentuje na wystawach w kraju i zagranicą. W ujęciu Baja rzeka z całym spektrum kolorów, świateł i materii staje się symbolem upływu czasu, przemijania, ale też pierwotnej organicznej siły dającej życie i śmierć. Malarz urodził się w roku 1953 w Dołhobrodach. Na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP studiował u Michała Byliny i Jacka Sienickiego, dyplom z wyróżnieniem zrealizował u Ludwika Maciąga, u którego był od 1978 roku asystentem. Prorektor ASP dwóch kadencji. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa na macierzystym wydziale. Profesor zwyczajny.
Studiował malarstwo latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1978 roku. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach w kraju i za granicą.
Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX wieku jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz malarstwo portretowe. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.
O twórczości Stanisława Baja wypowiada się wielu znanych historyków sztuki, znawców przedmiotu, jego malarstwo jest znane i rozpoznawalne w kraju i za granicą, ale artystę - człowieka, znają tylko najbliżsi - a kto spotkał na swojej drodze Stanisława Baja, pozostaje mu wierny.
Informacje dla kupujących:
Aukcja organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autor not biograficzno-artystycznych:
prof. Artur Winiarski Wydział Malarstwa ASP w Warszawie
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl