BAGIEŃSKI Stanisław | SZARŻA NA BOLSZEWIKA

Stanisław BAGIEŃSKI (1876 Warszawa - 1948 Warszawa)

SZARŻA NA BOLSZEWIKA

Szkic ołówkiem, papier
27,5 x 35 cm
Sygnowany p.d.: S. BAGIEŃSKI

Edukacja Stanisława Bagieńskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona poprzedzona była prywatnymi lekcjami udzielanymi mu przez ojca - Feliksa. Kolejnym etapem w kształceniu artystycznym były uczelnie w Monachium i Paryżu, na które Bagieński trafił dzięki stypendiom Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1900 roku artysta regularnie wystawiał w Zachęcie, a także w salonach Krywulta i Rychlinga. Malował sceny rodzajowe, weduty, był jednak - przede wszystkim - batalistą. W jego pracach pojawiają się wątki z bitew napoleońskich, powstania listopadowego, I wojny światowej. Malarz dbał o precyzję kostiumu, prawdę historyczną sceny.

BAGIEŃSKI Stanisław
Naukę rozpoczął u swojego ojca Feliksa, następnie kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona. Dzięki stypendium kontynuował naukę w Monachium i Paryżu (1901-1903r.). Po studiach powrócił do Warszawy, gdzie od 1927r. był profesorem SSP im. W. Gersona. Był członkiem warszawskiego stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte. Malował sceny batalistyczne przedstawiające obrazy z bitew napoleońskich, powstania listopadowego i I wojny światowej. Tematem jego prac były też sceny rodzajowe, pejzaże tatrzańskie i widoki warszawskie. Ilustrował również książki o tematyce wojenno - historycznej.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: