Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BAGIEŃSKI Stanisław | JENIEC PRZED GENERAŁEM DWERNICKIM, SCENA Z POWSTANIA LISTOPADOWEGO, 1912

Stanisław BAGIEŃSKI (1876 Warszawa - 1948 Warszawa)

JENIEC PRZED GENERAŁEM DWERNICKIM, SCENA Z POWSTANIA LISTOPADOWEGO, 1912

Olej, płótno; 94 x 73 cm
Sygnowany l.d.: Stanisław Bagieński 1912

Prawdopodobnie tożsamy z obrazem wystawianym w salonie 1912/1913 Zachęty pod tytułem Schwytanie szpiega (Joanna Wiercińska, katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914, s. 15)

Polski malarz batalista. Edukację w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona poprzedził prywatnymi lekcjami udzielanymi przez ojca - Feliksa. Kolejnym etapem w kształceniu artystycznym były uczelnie w Monachium i Paryżu (w latach 1901-03), na które Bagieński trafił dzięki stypendiom Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1900 roku artysta regularnie wystawiał w Zachęcie, a także w salonach Krywulta i Rychlinga. Malował sceny rodzajowe, weduty staromiejskie, był jednak - przede wszystkim - batalistą. Uprawiał również malarstwo pejzażowe o motywach tatrzańskich i morskich. Współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Biesiadą Literacką", "Światem". Należał do stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte.
Po wybuch powstania listopadowego generał Dwernicki otrzymał dowództwo nad nowymi dywizjonami, które praktycznie musiał formować od początku. Wykazał przy tym swój świetny talent organizacyjny. Do stycznia 1831 r. sformował i uzbroił 18 szwadronów gotowych do walki. W końcu stycznia Rząd Narodowy zdecydował się na wysłanie na Ruś wydzielonego korpusu pod dowództwem gen. Dwernickiego, o co on sam usilnie o to zabiegał. Po tej nominacji odwiedziła Dwernickiego delegacja z Ukrainy, Podola i Wołynia, która zaproponowała utworzenie Legii Wołyńskiej pod jego dowództwem. Legia miała wejść w skład korpusu gen. Dwernickiego. Sytuacja w kraju uległa zmianie. Do królestwa wkroczyły wojska rosyjskie. W tej sytuacji Wódz Naczelny ks. Radziwiłł wysłał korpus gen. Dwernickiego przeciwko dywizji gen. Fiodora Geismara, który stacjonował w Seroczynie. Do spotkania obu wojsk doszło pod Stoczkiem 14 lutego 1831 r. Korpus gen. Dwernickiego po dwugodzinnej walce rozgromił dywizję strzelców konnych gen. Geismara. Była to pierwsza i zarazem zwycięska bitwa w tej wojnie. Za to zwycięstwo Dwernicki został awansowany do stopnia gen. dywizji.
Obraz pokazuje scenę sprzed bitwy - generała Dwernickiego w towarzystwie ułanów 2. Pułku przesłuchującego cywila.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BAGIEŃSKI Stanisław
Naukę rozpoczął u swojego ojca Feliksa, następnie kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona. Dzięki stypendium kontynuował naukę w Monachium i Paryżu (1901-1903r.). Po studiach powrócił do Warszawy, gdzie od 1927r. był profesorem SSP im. W. Gersona. Był członkiem warszawskiego stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte. Malował sceny batalistyczne przedstawiające obrazy z bitew napoleońskich, powstania listopadowego i I wojny światowej. Tematem jego prac były też sceny rodzajowe, pejzaże tatrzańskie i widoki warszawskie. Ilustrował również książki o tematyce wojenno - historycznej.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl