PARA OBRAZÓW - SANNA W GÓRACH oraz PRZEJAZD KRAKUSÓW PRZEZ WIEŚ
SANNA W GÓRACH, ok. 1950 Olej, tektura 17,2 x 24,7 cm Sygnowany p. d.: Wł. Chmieliński
PRZEJAZD KRAKUSÓW PRZEZ WIEŚ, ok. 1950 Olej, tektura 17,5 x 25 cm Sygnowany p. d.: Wł. Chmieliński
Władysław Chmieliński studia artystyczne odbywał w latach 1926-31 w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Z Warszawą związał się na stałe. Malował akwarelą i olejno jej uliczki, place, kamienice. Widoki miejskie oraz zabytki architektury były wiodącym tematem jego prac, m.in. w latach 1935-38 stworzył cykl akwarel przedstawiający obiekty polskiej architektury, m.in. malował wnętrza Zamku Królewskiego i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie wśród motywów jego obrazów pojawiły się konie na tle pejzażu. W latach 1936-39 malarz posługiwał się także pseudonimem "Władysław Stachowicz".
Spopularyzowane przez malarzy z kręgu monachijskiego sanny, kuligi, wesela, polowania, czy napady wilków zawsze należały do najbardziej poszukiwanych i chętnie nabywanych kompozycji. Dlatego obrazy o takiej tematyce znajdowały licznych naśladowców i kontynuatorów w następnych pokoleniach artystów. Zasypana śniegiem podhalańska wioska z parą sań powożonych przez górali (Sanna w górach) czy pogodny dzień w podkrakowskiej wsi, z której wyjeżdżają (do kościoła?, na wesele?) drabiniaste wozy wypełnione odświętnie ubranymi postaciami, którym towarzyszy je¼dziec w krakowskim stroju (Przejazd Krakusów przez wieś) należą do tej grupy kompozycji. Chmieliński, znany przede wszystkim jako malarz widoków miejskich i architektury, obrazy z motywem koni zaczął malować po wojnie. Cieszyły się one popularnością zarówno wśród kolekcjonerów polskich jak i zagranicznych.
CHMIELIŃSKI STACHOWICZ (pseud.) Władysław
Władysław Chmieliński był malarzem związanym z Warszawą, gdzie stale mieszkał i pracował. W latach 1926-1931 studiował w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Wiodącym tematem jego obrazów były widoki miejskie, malowane olejno i akwarelą. W latach 1935-1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury; wśród nich, m.in. wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie chętnie malował także konie na tle krajobrazu. W latach 1936-1939 artysta używał także pseudonimu "Władysław Stachowicz".
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl