Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RATAJSKI Sławomir | Leśny ukrzesłowiony, 2016

Sławomir RATAJSKI (ur. 1955)

Leśny ukrzesłowiony, 2016

olej, płótno; 100 x 73 cm;
sygn. i dat. l. d.:RATAJSKI ' 16;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: AŁAWOMIR / RATAJSKI 2016 / 100 x 73 cm olej, płótno / "Leśny ukrzesłowiony".

Malarz i grafik, którego debiut artystyczny przypadł na koniec lat 70. i gorący okres strajków robotniczych, powstania „Solidarności” i wprowadzenia stanu wojennego. W malarstwie Ratajskiego z tego okresu odzywały się silne echa nośnej wówczas i popularnej Nowej Ekspresji, ale też wątki i zainteresowania artysty problematyką buntu społecznego (cykl obrazów z tzw. batalią o mury) i refleksji nad funkcjonowaniem symboli patriotycznych (cykl „Flagi”). Częstym tematem pojawiającym się w twórczości Ratajskiego były też wówczas wątki sakralne: „Polska Pieta”, „Droga Krzyża”, „Moja arka”. Obrazy z tego okresu cechuje ekspresyjna figuracja, mocna materialna emocjonalnie kształtowana fakturowa plama malarska, obwodzona czarną grubą kreską. Z czasem Ratajski stopniowo porzuca ekspresyjną figurację i kieruje się w stronę abstrakcji. Wciąż jednak zachowuje ekspresyjne podejście do koloru i materii. Od 1993 roku podjął nowe wyzwania artystyczne i zaczął budować instalacje malarskie z dużych powierzchniowo, monochromatycznych płócien. Obecnie artysta zdaje się powracać do „klasycznego” obrazu abstrakcyjnego. Jego ostatnia wystawa w Galerii Bardzo Białej (Warszawa 2019) jest tego potwierdzeniem. Ratajski pokazał na niej kilkanaście obrazów abstrakcyjnych o silnej pikturalnej morfologii, pulsującej kolorystyce, swobodnym ruchu materii farby, ekspresyjnej, dynamicznej strukturze malarskiego gestu. Sławomir Ratajski urodził się w 1955 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w latach 1974-1979. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej zrealizował w pracowni Haliny Chrostowskiej, aneks z malarstwa uzyskał w Pracowni Jerzego Tchórzewskiego. W 1987 roku rozpoczął prace dydaktyczną na Wydziale Grafiki w ASP w Warszawie, gdzie w latach 1987-1997 był asystentem Jerzego Tchórzewskiego. Obecnie pracuje na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie prowadzi intermedialną Pracownię Kreacji Koncepcji Artystycznych. W 2011 roku uzyskał tytuł profesora sztuki. W latach 1997-2001 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, zaś w latach 2001-2005 był dyplomata i piastował stanowisko ambasadora RP w Argentynie i Paragwaju. Artysta ma w swym dorobku wiele wystaw w prestiżowych galeriach i udział w konkursach i biennalach

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RATAJSKI Sławomir

Sławomir Ratajski, ur. 1955 w Warszawie, gdzie ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych, od 1987 pracuje na macierzystej uczelni, zaczynał jako asystent prof. Jerzego Tchórzewskiego, a potem prowadził pracownię rysunku na Wydziale Grafiki. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie prowadzi autorską Pracownię Koncepcji Artystycznych.
Debiutował w latach 80 twórczością silnie utożsamianą z nurtem Nowej Ekspresji,  jednocześnie ., włączając się w ruch niezależnego życia artystycznego okresu stanu wojennego, unikając jednak tematów doraźnie publicystycznych. W początku lat 80 malował obrazy inspirowane widokami miejskich murów, które stanowiły prawdziwe pole walki społeczeństwa z władzą, a w cyklu Flagi wykorzystywał kolorystykę i dwutorowość flagi polskiej. Patriotyczna i zaangażowana symbolika idzie w tych pracach w parze z dbałością o jakość czysto malarską, jakby w tej sferze artysta szukał źródła siły w obywatelskiej walce, którą przyszło toczyć w tych latach. Ten poważny ton dźwięczy w malarstwie Ratajskiego niezależnie od stylistyki jego prac w kolejnych etapach twórczości (…)Na przełomie lat 80 i 90 stopniowo ograniczał narrację i symbolikę na rzecz tajemniczych abstrakcyjnych form, w 1993 zaczął konstruować instalacje malarskie złożone z ogromnych monochromatycznych płócien.” – (Maryla Sitkowska, Słownik Malarzy Polskich, Arkady,2001). Obecnie, pozostając wierny ekspresyjnemu podejściu, coraz bardziej skłania się ku formom abstrakcyjnym, wzmacniając jednocześnie grę kolorystyczną.   Zróżnicowaną twórczość malarską prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w pokazach polskiej sztuki za granicą (m.in. w Paryżu, Berlinie, Madrycie, Salamance, Lipsku, Budapeszcie, Wiedniu, Cagnes sur Mer, Stambule, Moskwie, Lwowie, Ankarze, Buenos Aires.)
Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl