olej/tektura, 27 x 16 cm sygnowany p.d.: 'Seweryn Obst' na odwrociu dwie nalepki z informacjami biograficznymi
Serweryn Obst to artysta kojarzony przede wszystkim z przedstawieniami Huculszczyzny. Wywodził się stamtąd i znaczną część twórczości poświęcił temu regionowi. Tworzył też jednak czyste pejzaże, czego przykład stanowi „Wodospad Żonka”. Jest on położony nieopodal przełęczy Peresłop w ukraińskich Karpatach. Niedaleko znajduje się miasto Jaremcza, w którym przez kilka lat mieszkał Obst. Artysta studiował w wiedeńskiej akademii (1864-71), gdzie przyjaźnił się z Arturem Grottgerem. Po studiach wrócił w swoje rodzinne strony, odwiedzał dwory i malował okoliczną szlachtę, co było częstym sposobem na utrzymanie się przez malarzy w tamtym czasie. Potem zamieszkał wśród Hucułów w Żabiem i właśnie w Jaremczu. Po 1880 zaangażował się w tworzenie „Wzorów przemysłu domowego”, publikacji wydawanej przez lwowskie Muzeum Przemysłowe. Z tego powodu przeniósł się do tego miasta. Wciąż jednak wyprawiał się w Karpaty i prowadził malarską pracownię w Jaremczu.
Malarz, rysownik i etnograf. W latach 1864 - 71 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Uczył się u profesorów Karla Mayera, Carla Würzingera, Karla von Blaas i Edouarde'a Engertha (malarstwo), rysunek - Peter Geiger, anatomia - Anton Perger, perspektywa - Hansena, historia kultury i sztuki - Carl von Lützow. W Wiedniu utrzymywał koleżeńskie kontakty z Arturem Grottgerem, który w tym czasie również studiował w Akademii Wiedeńskiej w „Meisterschuli” Christiana Rubena. W 1874 r. powrócił w rodzinne strony - na Pokucie. Zamieszkał na kilka lat wśród Hucułów, m.in. w Żabiem nad Czeremoszem Czarnym i w Jaremczu. W tym czasie malował mnóstwo obrazów z Hucułami i Hucułkami, zajmował się etnografią, był jednym z pierwszych, który zbierał ginące powoli wyroby kultury zdobnictwa ludowego. W 1883 r. przeprowadził się na stałe do Lwowa, gdy Ludwik Wierzbicki wiceprezes Muzeum Przemysłowego we Lwowie zaproponował mu współpracę przy wydaniu „Wzorów przemysłu domowego...”, a w latach 1883-1898 miał własną pracownię przy ul. Sakramentek. Prace artysty wystawiane były na wielu wystawach: we Lwowie, w Warszawie, w Krakowie, w Kołomyi, w Tarnopolu, w Rzeszowie i w Londynie. W marcu 1912 r. we Lwowie odbyła się wystawa monograficzna 208 prac Seweryna Obsta poświecona 50 - letniej działalności artystycznej zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Malował przede wszystkim sceny z życia Hucułów, sceny rodzajowe i satyryczne oraz pejzaże.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl