Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BIESZCZAD Seweryn | Zbite lekarstwo, 1887 r.

Seweryn BIESZCZAD (1852-1923)

Zbite lekarstwo, 1887 r.

olej/płótno, 47 x 62 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Seweryn Bieszczad 1887'

"Stłuczone lekarstwo" powstało jako pendant innego obrazu stworzonego przez artystę w tym samym roku: "Czeladnika krakowskiego". Obie kompozycje prezentują dwoje dzieci z Krakowa. "Czeladnik" przedstawia chłopca ubranego w rzemieślniczy fartuch, wspartego o kolumnę Sukiennic z kościołem św. Wojciecha w tle. Na "Stłuczonym lekarstwie" widzimy z kolei dziewczynkę, która, wychodząc z apteki, upuściła na bruk dopiero co kupione medykamenty. Oba dzieła pochodzą z krakowskiego okresu twórczości Seweryna Bieszczada, ale genezy ich kompozycji i formuły stylistycznej należy szukać w Monachium. Po ukończeniu krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych malarz doskonalił swoje umiejętności za granicą: w Wiedniu, Monachium i w Dreźnie (jako stypendysta Akademii Wiedeńskiej). W trakcie tych podróży zetknął się z niemiecką i francuską koncepcją malarstwa rodzajowego, jak również ze sztuką znanego monachijczyka, Franciszka Streitta, w latach 70. i 80. znanego polskiej publiczności jako autor anegdotycznych przedstawień dzieci. Być może to od niego Polak zaczerpnął inspirację do "Stłuczonego lekarstwa". Obraz, pochodzący z wczesnej fazy twórczości artysty, jest jednym z ostatnich podejmujących ujęty rodzajowo portret dziecięcy. W 1890 Bieszczad postanowił opuścić Kraków i - za namową przyjaciół - osiedlić się na stałe w Krośnie. Od tego czasu w jego pracach zaczął dominować pejzaż, a kosztowna technika olejna zaczęła ustępować akwareli. W Krosie działał nie tylko jako malarz, lecz także animator miejscowego życia artystycznego i nauczyciel rysunku. Zajmował się również konserwacją i "dokumentowaniem" miejscowego dziedzictwa architektonicznego.

Studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1868-1876, następnie w Wiedniu i w Monachium. Od 1874 roku swoje prace prezentował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta, poza tym we Lwowie, Wiedniu i Monachium. Artysta chętnie przedstawiał wiejskie sceny rodzajowe osadzone w pejzażu, który zawsze odgrywał istotną rolę w kreowaniu nastroju kompozycji. Wykorzystywał także liczne wątki literackie, np. pochodzące z twórczości Adama Mickiewicza. W 1890 roku osiadł na stałe w Krośnie. Powstało wówczas wiele prac prezentujących walory lokalnego, podkarpackiego krajobrazu i zwyczaje tamtejszych mieszkańców.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BIESZCZAD Seweryn
Studiował w ASP w Krakowie oraz w Wiedniu i Monachium u A. Wagnera. W latach 1890-1920 przebywał w Krośnie. Swoje prace wystawiał w m.in. w Zachęcie w Warszawie . w Salonie Krywulta, w Krakowie, Wiedniu i we Lwowie. Jego twórczość charakteryzowała się dużymi walorami kolorystycznymi. Zajmował się głównie olejnym malarstwem rodzajowym. Jego prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl