Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZMITKE (Schmidtke) Piotr | Spojrzenie, 2000

(Schmidtke) Piotr SZMITKE (1955 - 2013)

Spojrzenie, 2000

olej, płótno, 160 x 140 cm
sygn. p.d.

* droit de suite

Polski artysta interdyscyplinarny, twórca i teoretyk sztuk wizualnych, scenograf, kompozytor, dramatopisarz i reżyser.
Studiował malarstwo w krakowskiej ASP w pracowniach profesorów: Włodzimierza Sawulaka, Jerzego Nowosielskiego i Andrzeja Strumiłły. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1980 roku za pracę dyplomową "Kobieta - medium symboliczne".
W 1979 roku podjął pracę jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Często wyjeżdżał do Francji, gdzie odbył kursy kompozytorskie, studiował reżyserię teatralną, a także prowadził kursy przygotowawcze do Academie des Arts Decoratifs w Strasbourgu. W 1987 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Muzeum Surrealizmu w Melun Veux le Penil pod Paryżem.
I to właśnie w trakcie swojego kilkuletniego pobytu w Paryżu ogłosił w 1988 roku "metawerystyczny manifest", wedle którego tworzywem artystycznym jest sama historia sztuki, artysta zaś kuratorem, określającym jej przestrzeń.
Metaweryzm zakłada tworzenie wirtualnych osobowości artystów posiadających swoje różne życiorysy i skrajnie odmienne style artystycznej wypowiedzi. Dalej w doktrynie tej kluczową rolę odgrywa perspektywa optymentalna, według której prawdziwa wiedza o przedmiocie rodzi się w akcie jego postrzegania. Opierając się na mechanice kwantowej zakłada, iż reprezentacja przedmiotu nie jest możliwa bez obrazu jego interpretatora. Metaweryzm przestrzega przed inwazją świata wirtualnego i zachęca do aktywnego współkreowania realnej rzeczywistości.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZMITKE (Schmidtke) Piotr

Twórca interdyscyplinarny i teoretyk sztuki. Malarz, scenograf, kompozytor, dramatopisarz i reżyser był autorem i propagatorem nowego pojęcia w sztuce -„metaweryzmu”. 


Urodzony w Katowicach, Szmitke rozpoczął edukację artystyczną pod kierunkiem Henryka Wańka, studiujował malarstwo w Krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych w prac. Prof. Jerzego Nowosielskiego (dyplom w 1980 r. pod kier. Prof. Andrzeja Strumiłły) We Francji odbył kursy kompozytorskie pod kier. Jean-Claude Ferryego, studiował reżyserię teatralną i prowadził kursy przygotowawcze do Academie des Arts Decoratifs w Strasbourgu. W latach 1986-8 piastował  funkcję dyrektora artystycznego Muzeum Surrealizmu w Melun.


Artysta opracował taką metodę obejścia przymusu jednorodności w sposobie obrazowania świata, by wielowątkowość jego pracy wyznaczała konsekwentną metodę. Przeskakując tym sposobem całą dekadę, wpisał się w polimorficzny nurt sztuki końca lat 90-tych. Piotr Szmitke tworzył wirtualne osobowości twórcze, w które kolejno się wcielał. Wyznaczając każdej z osobna życiorys oraz tło społeczno- kulturowe, pracował konsekwentnie w myśl założenia, że przedmiot to sposób jego postrzegania. W 1999r. Metaweryzm trafił do programu filozofii i historii sztuki Uniwersytetu Śląskiego. 

 

Podczas swojego życia zrealizował szereg słuchowisk, performansów, realizacji wideo i wystaw, m.in. w Berlinie, Katowicach, Koszycach, Krakowie, Paryżu, Strasburgu, Warszawie i Wrocławiu. W 2005 roku Opera Śląska w Bytomiu wystawiła jego autorską operę Muzeum Histeryczne Mme Eurozy. W 2007 roku ukończył pracę nad monumentalnym malowidłem na żelaznej kurtynie Teatru Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku zaś wyreżyserował autorski film średniometrażowy Zbrodnia Ikara. Od roku 2009 był wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego na kierunku historia sztuki. W 2011 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Piotr Szmitke zmarł w 2013 roku w Krakowie po ciężkiej chorobie.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl