Les songs drolatiques de Pantagruel. (Figlarne sny Pantagruela).
Litografia kolor., na japońskim papierze. Genewa 1973 rok. Sygn. na kamieniu oraz odręcznie ołówkiem przez Artystę, dodatkowo ołówkowy znak: E.A. (Epreuve d`Artiste) (Jeden z 250 egz.). W katalogu Michler/Löpsinger nr .1398 - 1422. Format: 67,5 x 48 cm (Plansza: 75,5 x 53,5 cm). Stan b. dobry.
Litografie zrealizowane według rysunków Dalego, inspirowanych "Gargantuą i Pantagruelem" François`a Rabelais`a. Salvador Dali, własc.: Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domenech, markiz de Pubol hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów. Jest jednym z najciekawszych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę "paranoiczno-krytyczną". Jego postępowanie budziło wiele kontrowersji, nawet po śmierci. F. Rabelais (1494-1553) - francuski pisarz i humanista, wyświęcony na księdza, studiował medycynę. Wydał epopeję satyryczną "Gargantua i Pantagruel", która przyniosła mu sławę. "Filozofia Rabelais`a streszcza się w jednym słowie: kult życia, kult fanatyczny, radosny, taki, jaki może być u człowieka. Dwa sposoby egzystencji: przez ciało i umysł, bo i funkcje duchowe i "trawienie" mają swój udział w budowaniu szczęścia - nie ma w nich nic do ukrycia. Pantagruelizm zmierza do wyzwolenia wszystkich sił człowieka poprzez uwzględnienie jego pragnień. Natura ludzka jest dobra, więc żaden jej przejaw nie może być zły. (2).
DALI Salvador
Hiszpański malarz, grafik, dekorator, ilustrator i teoretyk malarstwa. Był czołowym przedstawicielem surrealizmu. W latach 1921-1926 uczęszczał do Akademii San Fernando w Madrycie. W 1926r. wyjechał do Paryża, gzdie poznał m.in. P. Picassa i T. Tzarę. Związany był z G. Eluard, która była jego muzą. Przyjaźnił się z F. G. Lorca, L. Bunuel`em i R. Albertini. Kilka lat przebywał w Ameryce. Od 1982r. po śmierci swojej partnerki życiowej, wiódł życie w odosobnieniu. Dzięki indywidualnej metodzie twórczej (paranoicznokrytycznej) do swojej twórczości wprowadził atmosferę niezwykłości i fantastyki. Wprowadził wirtuozerską technikę graniczącą z iluzjonizmem.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl