WOŹNIAK Ryszard
Ryszard Woźniak - Malarz, autor tekstów i wystąpień, pedagog.
Urodził się 13 czerwca 1956 roku w Białymstoku. Maturę zdał w XVII L.O. im. A.F. Modrzewskiego w Warszawie.
1975 1976 - był sanitariuszem, a później terapeutą zajęciowym w Klinice Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
1976 - 1981 studiował malarstwo pod kierunkiem profesora Stefana Gierowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W czasie studiów działał w Kole Naukowym Wydziału Malarstwa.
1982 - 1992 współtworzył (z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Jarosławem Modzelewskim, Włodzimierzem Pawlakiem i Markiem Sobczykiem) formację artystyczną GRUPPA, był współwydawcą jej pisma "Oj dobrze już" i fundatorem Stypendium imienia Potencjału Białego Sera. Uczestniczył w większości wystaw i wystąpień Gruppy.
1982 - 1988 pracował na stanowisku wykładowcy w Pracowni Technologii i Technik Malarskich w warszawskiej ASP kierowanej przez docenta Ryszarda Wojciechowskiego. Odszedł na własną prośbę.
1986 (z Ryszardem Grzybem) przebywał w Berlinie Zachodnim na stypendium z europejskiego funduszu dla Solidarności.
1985 - 1989 wykonał (z Markiem Sobczykiem) unikalną polichromię w cerkwi neounickiej
w Kostomłotach nad Bugiem.
1993 - 1994 z Jarosławem Modzelewskim i Markiem Sobczykiem współtworzył prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie w której uczył rysunku i malarstwa.
1996 powrócił na krótko do praktyki terapeuty zajęciowego w Klinice Nerwic warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
1995-2000 współtworzył Stowarzyszenie KRAAA (Kolektywny Ruch Animacji Aktywności Artystycznej), które działało w oparciu o prywatną przestrzeń wystawienniczą, Galerię Mieczykowa 7, animował Galerię PWW Pracownia Wolnego Wyboru, w Zielonej Górze. Należał do grona fundatorów nagrody dla wyróżniających się studentów w ramach Funduszu na Rzecz Popychania Sztuki do Przodu im. Jerzego Ludwińskiego, działającego w Zielonej Górze.
Od 1992 roku samodzielnie prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie jest profesorem tej uczelni.
Jest autorem koncepcji: „Sztuka sprzeciwu” i „Sztuka podziwu”, laureatem nagród w dziedzinie sztuk plastycznych, autorem unikalnej polichromii w cerkwi neounickiej w Kostomłotach nad Bugiem. Prace malarskie Ryszarda Woźniaka znajdują się w prestiżowych państwowych kolekcjach muzealnych i w ważnych zbiorach prywatnych.
Od 2003 roku jest redaktorem strony internetowej www.artpilot.pl prezentującej sztukę wybranych studentów i absolwentów oraz promującej malarstwo i inne koncepcje obrazu.
Prace w instytucjonalnych zbiorach publicznych:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin
Zachęta Sztuki Współczesnej, Zielona Góra i Gorzów Wlkp.
oraz w instytucjonalnych zbiorach prywatnych:
Kancelaria WG&M,
Fundacja Egit,
Kolekcja Banku BPH,
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Informacje dla kupujących:
Aukcja charytatywna dla profesora Zygmunta Januszewskiego odbędzie się 25 lutego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Pałac Czapskich-Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5, wejście od frontu) o godzinie 18:30.
Druga część Aukcji charytatywnej dla prof. Zygmunta Januszewskiego - aukcja internetowa - odbywa się na stronach Artinfo.pl. Finał licytacji: 28 lutego 2013, godz. 21:00 zobacz aukcję >>
Podarowane dzieła sztuki oglądać będzie można od 20 do 24 lutego na wystawie w Salonie Akademii (Akademia Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5, w Pałacu Czapskich-Raczyńskich, wejście od ul. Traugutta) w godzinach: środa / czwartek / piątek / sobota / poniedziałek: w godz. 14:00 - 19:00, niedziela - nieczynne.
Aukcję organizuje Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod patronatem Rektora Akademii prof. Adama Myjaka i Dziekana Wydziału Grafiki prof. ndzw. Błażeja Ostoja Lniskiego.
Profesor Zygmunt Januszewski jest na Akademii postacią wybitną - jego zaangażowanie w sprawy uczelni i Pracowni Ilustracji wzbudza uznanie nie tylko w środowisku akademickim. Ogrom energii wkłada w pomoc studentom i w promowanie efektów ich pracy. Wydajemy książki autorskie i katalogi. Dzięki jego wyjątkowemu zapałowi i niezłomnej postawie udaje się w pracowni realizować interesujące projekty - również we współpracy z uczelniami i placówkami kulturalnymi na świecie. Jego studenci, wychowankowie oraz asystenci zdobywają prestiżowe nagrody w dziedzinie projektowania książki i ilustracji. Przez 10 lat pracy spod jego ręki wyszło wielu obiecujących absolwentów, którzy doskonale sobie radzą na rynku sztuki i dizajnu, których zaraził swoim entuzjazmem do pracy i młodzieńczą otwartością na nowe idee, pasją w poszukiwaniu własnej tożsamości i miejsca w sztuce. Jego otwartość na eksperyment i twórczą wymianę myśli jest dla nas bezcenna.
Dzięki niemu Pracownia Ilustracji odniosła wiele sukcesów. Obecnie kontynuujemy projekty, które Profesor zainicjował w zeszłym roku. Chcielibyśmy je wspólnie dokończyć. Z niecierpliwością czekamy - my: współpracownicy i studenci - na jego powrót do pracy.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl