akwaforta, 31,5 x 23,5 cm na arkuszu 43,5 x 34 cm, datowana na płycie p.d. "1987" oraz ołówkiem pod płytą l.d. "Harpia", pośrodku "akwaforta - sztych 11/50", p.d. "Ryszard Stryjec Gdańsk 1987" Reprodukowana: Ryszard Stryjec. Rysunek i grafika z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (katalog wystawy), Sopot 2002, s. 74.
Stryjec buduje swój świat tak jak artyści średniowieczni, posługując się alegorią. Umowne przedstawienie istotnej treści o charakterze obyczajowym, historycznym, psychologicznym dokonuje się najczęściej za pomocą personifikacji, metafory, znaku. Jego sztuka jest efektem poszukiwań praw uniwersalnych, syntezą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Stryjec w swojej twórczości jest bliski postawom artystycznym, które zaowocowały w sztuce XX wieku takimi nurtami, jak symbolizm, ekspresjonizm czy surrealizm.
STRYJEC Ryszard
Urodził się w 1932 r. na Wileńszczyźnie, w Lipniszkach koło Lidy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku – malarstwo w pracowniach profesora Stanisława Teisseyre’a i profesor Krystyny Łady-Studnickiej oraz grafikę w pracowni profesora Zygmunta Karolaka. Dyplom uzyskał w roku 1958. Po studiach uprawiał malarstwo i ceramikę – ale przede wszystkim grafikę. Był w tej dziedzinie mistrzem. Do śmierci (w 1997r.) mieszkał i tworzył w Gdańsku, zafascynowany jego Starym Miastem. Ślady tej fascynacji dostrzec można w wielu jego pracach, tworzonych najchętniej w technice akwaforty i miedziorytu.
Stryjec buduje swój świat tak jak artyści średniowieczni, posługując się alegorią. Umowne przedstawienie istotnej treści o charakterze obyczajowym, historycznym, psychologicznym dokonuje się najczęściej za pomocą personifikacji, metafory, znaku. Jego sztuka jest efektem poszukiwań praw uniwersalnych, syntezą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Sztuka Ryszarda Stryjca jest gdańska, wybrzeżowa, ale też uniwersalna, ogólnoludzka, ponadregionalna, światowa. Stryjec w swojej twórczości jest bliski postawom artystycznym, które zaowocowały w sztuce XX wieku takimi nurtami, jak symbolizm, ekspresjonizm czy surrealizm.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl