Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
OTRĘBA Ryszard | Cisza, 1977 r.

Ryszard OTRĘBA (ur. 1932, Suszec)

Cisza, 1977 r.

gipsoryt/papier, 91,3 x 61,5 cm (wymiary arkusza)
sygnowany i datowany p.d.: `Otręba 1977`
oraz opisany l.d.: `cisza (gipsoryt) 12/30`

LITERATURA:
- Ryszard Otręba, La zona del silenzio grafiche 1967 - 2007, katalog wystawy [tekst Jarosław Mikołajewski], 6.XII.2007 - 15.I.2008 Instituto Polacco di Roma, s. 4 (il.);
- http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje22/text07p.htm;
- Ryszard Otręba. Strefa ciszy. Grafiki z lat 1967-2007, katalog wystawy pod red. Katarzyny Nowak, 2007 (okładka)

WYSTAWIANY:
Ryszard Otręba, La zona del silenzio grafiche 1967 - 2007, 6.XII.2007 - 15.I.2008 Instituto Polacco di Roma, Rzym

"Artystycznym powodem wzmagającym skupienie u Otręby jest to, że niemal całkowicie opanowuje on proces twórczy. Czyni to zarówno od strony tworzywa, jak i jego opracowania. Nie korzysta mianowicie z gotowego materiału typu deski, linoleum czy blachy miedziorytniczej. Artysta ten uprawia bowiem gipsoryt. Sam odlewa płytę gipsową, utwardza ją, a następnie pokrywa czarnym tuszem chińskim. Na tak przygotowanej powierzchni powstaje rysunek przy pomocy wielokrotnego rylca (dający charakterystyczne efekty). W tym miejscu Otręba zwraca uwagę na to, że biel rysunku w gipsie na tle czarnego tuszu pozwala mu, już na tym wstępnym etapie, kontrolować kompozycję. Teraz, po nałożeniu farby drukarskiej, przystępuje do odbijania gipsorytu na papier. To z kolei czyni za pomocą wcierania farby kostką drukarską. Jak więc widzimy, proces ten całkowicie pochłania artystę. Nie jest jedynie zabiegiem czysto technicznym. W odniesieniu do grafik Otręby znajduje on całkowicie odzwierciedlenie w obrazie. Nakładają się w nim: ślad gipsu, ślad rylca, ślad ręki artysty oraz jego wizualna medytacja. (...) W grafikach Otręby nieobecne są namacalne związki z rzeczami naszego codziennego lub niecodziennego świata. Jest natomiast liryczna bądź dramatyczna konstrukcja, subtelna gra bieli, czerni i szarości uzyskana przez zróżnicowane zagęszczenie i rozrzedzenie równoległych linii. Oglądając te gipsoryty, odnosimy wrażenie zastosowania jakby artystycznego mechanizmu - powtarzania się w każdej pracy "grzebieniastych" struktur liniowych. (...) W swej poetyce Otręba nawiązuje do nurtu konstruktywizmu. Ascetyczny w swoim wyrazie, ten nurt sztuki poszukiwał przez swoich twórców form uniwersalnych, kosmicznych, odwołując się przy tym nie tylko do "ekonomii" i architektoniki obrazu, lecz często również do wartości muzycznych, mistycznych lub wprost do absolutu (Mondrian, Malewicz, a w Polsce Strzemiński). Mimo to prace Otręby uwalniają się od surowej powagi konstruktywistów. Swoimi tytułami i wyrafinowaną subtelnością form artysta sugeruje nam inny, ważny wymiar swej twórczości. Jest nim metafora "Ciszy", a dokładniej: "Prywatna strefa ciszy." Jest w niej zawarta tęsknota za jakąś podstawową harmonią i tym, co zbliża nas do powtarzalnego, a mimo to przecież, wcale nie nudnego rytmu natury. "Cisza", bez której żaden "dźwięk" nie byłby możliwy. Podstawowe środki, jakimi dysponuje artysta w swoich grafikach to linia, czerń i biel oraz prostota układów kompozycyjnych. Jak te proste środki można pobudzić do życia w obrazie, jak budować nimi niepowtarzalny klimat i charakter plastyczny, niech powiedzą o tym same prace." (Antoni Szoska, Kraków - magazyn kulturalny, 3/15, 1987).


Studiował w ASP w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1959 r. W latach 1966-67 był stypendystą Pratt Institute w Nowym Jorku. Zajmuje się grafiką warsztatową oraz różnymi formami użytkowej. Nagrody m.in.: 8 I nagród w konkursie krakowskim na najlepszą grafikę miesiąca, nagroda specjalna na III Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, nagroda główna na III Triennale Rysunku we Wrocławiu, medal "Złotego Grona" w Zielonej Górze. Obecnie uczy w ASP w Krakowie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OTRĘBA Ryszard

Studiował w ASP w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1959r. W latach 1966-67 był stypendystą Pratt Institute w Nowym Jorku. Zajmuje się grafiką warsztatową oraz różnymi formami użytkowej. Wziął udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Nagrody m.in.: 8 I nagród w konkursie krakowskim na najlepszą grafikę miesiąca, nagroda specjalna na III Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, nagroda główna na III Triennale Rysunku we Wrocławiu, medal "Złotego Grona" w Zielonej Górze. Obecnie uczy w ASP w Krakowie.

Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68   tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl