Olej, płótno; 80,4 x 80,5 cm Sygnowany p.d.: Сельський Р. Na odwrocie napis olejem Сельський Р.Ю. 1903 р.н. / „Нoч в Криму” оілю на холст 80 x 80 / 1965 р. В.К.Р.С. 541
Roman Sielski, malarz i pedagog. Początkowo uczył się w lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pięknych u L. Podhoreckiego oraz u K. Sichulskiego na Wydziale Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego Państwowej Szkoły Przemysłowej. W latach 1922-27 kontynuował studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Mehoffera, J. Pankiewicza i F. Kowarskiego. Następnie przez rok w filii Akademii w Paryżu. Po ukończeniu nauki wyjechał do Francji, gdzie przebywał w l. 1928-29, i którą odwiedził ponownie w 1937. Mieszkał we Lwowie. Od 1929 należał do lwowskiego Zrzeszenia Artystów Plastyków "Artes", którego był pierwszym przewodniczącym, i z którym wystawiał swoje prace we Lwowie, Warszawie i Krakowie. W 1932 był współzałożycielem Lwowskiego Związku Artystów Plastyków. Po wojnie pozostał we Lwowie. Najczęściej malował pejzaże, wnętrza, w późnym okresie twórczości zwracając się ku koloryzmowi. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Studiował w Wolnej ASP i w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i w Paryżu u Józefa Pankiewicza. W latach 1929-1935 był i członkiem i prezesem awangardowej grupy "artes" we Lwowie. W jego syntetycznym malarstwie z tego okresu widoczne były wpływy surrealizmu, kubizmu i innych awangardowych kierunków. Po zajęciu wschodnich terenów polskich przez wojska radzieckie pozostał we Lwowie. Uczył w tamtejszej Szkole Artystyczno-Przemysłowej. Od 1946 roku był profesorem w Instytucie Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej we Lwowie i członkiem Związku Plastyków USRR. Powojenna twórczość artysty jest w Polsce prawie nieznana.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl