olej/płótno, 99 x 71 cm na odwrociu opisany: `227 | 3-8 194-37` POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Nowy Jork
"Witkacy wiedział, że "Babranie się w autorze a propos jego utworu jest niedyskretne, niestosowne, niedżentelmeńskie" - i miał rację. Choć więc Roman Sielski gdzieś się z pewnością urodził, gdzieś się uczył i gdzieś studiował; choć z pewnością był pod wpływem domu, kraju rodzinnego, kolegów malarzy i "kierunków"; choć miał bardziej lub mniej rozwinięte poglądy na życie, religię filozofię i sztukę, to nie będę się w tym "babrał". Poza tym w ten sposób nigdy nie dotarłbym do jego obrazów, bo nawet jeśli widziałbym dokładnie, jakie wpływy, poglądy i dyspozycje osobowe sprawiły, że butelka stojąca na stole po prawej w martwej naturze (...) jest podzielona na pół, nawet jeśli stwierdziłbym uczenie wpływy kubizmu, nic by mi to nie pomogło w patrzeniu na ten obraz, a raczej zaćmiło moje widzenie. Widziałbym bowiem wpływy, a nie obraz (...). Wyczuwam w obrazach z jednej strony skłonność malarza do pracy przed motywem, a z drugiej do tego, by po namalowaniu płótna z natury "coś z nim zrobić", wyczuwam przekonanie artysty, że obraz jest godzien tego miana powstaje dopiero w oderwaniu od natury". Paweł Tarnaczewski, Obrazy Romana Sielskiego w: Roman Sielski. Malarstwo, Rostowski Gallery, Kraków 2001, s. 5
Roman Sielski studiował na Wolnej ASP oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie. Następną fazą jego edukacji artystycznej były studia na krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera oraz w Paryżu u Józefa Pankiewicza. Od 1929 do 1935 r. piastował funkcję prezesa awangardowej grupy "Artes" we Lwowie. Uczył kolejne pokolenia w Szkole Artystyczno-Przemysłowej, a od 1946 r. był profesorem w Instytucie Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej we Lwowie oraz członkiem Związku Plastyków ZSRR. W powojennym Lwowie Sielski zaczął malować w bardziej realistyczny sposób, nawiązując do XIX-wiecznego realizmu, nie spotkało się to jednak z przychylnością miejscowych władz kulturalnych.
Studiował w Wolnej ASP i w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i w Paryżu u Józefa Pankiewicza. W latach 1929-1935 był i członkiem i prezesem awangardowej grupy "artes" we Lwowie. W jego syntetycznym malarstwie z tego okresu widoczne były wpływy surrealizmu, kubizmu i innych awangardowych kierunków. Po zajęciu wschodnich terenów polskich przez wojska radzieckie pozostał we Lwowie. Uczył w tamtejszej Szkole Artystyczno-Przemysłowej. Od 1946 roku był profesorem w Instytucie Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej we Lwowie i członkiem Związku Plastyków USRR. Powojenna twórczość artysty jest w Polsce prawie nieznana.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl