Gwasz, papier; 56,5 x 82 cm w świetle ramy Sygnowany p. d.: ź ĎŚŮÍ
Połowa lat 50-tych i lata 60-te to w twórczości Romana Sielskiego stopniowe wyzwalanie z konwencji. Głównym źródłem inspiracji pozostał pejzaż Huculszczyzny, wzbogacony o elementy regionalnej kultury ludowej: huculskie zagrody z chatami, ale także wyroby tejże kultury jak ceramika, łyżniki i tkaniny tworzące martwe natury we wnętrzach chat. Doskonałym przykładem jest prezentowana praca, gdzie na zielonym biurku ustawił artysta w rzędzie książki, dzban z pędzlami, beczułkę i gliniane zabawki. Całość nabiera dekoracyjnego charakteru nie tylko ze względu na barwność kompozycji. Nad biurkiem zawieszone zostały łańcuchy i ozdoba w formie rozety. Gliniane przedmioty są zdobione wzorami geometrycznymi i kwiatowymi. Świątecznego nastroju nadaje wazonik z baziami. Widoczne są wpływy koloryzmu, do którego w swoim czasie powrócił artysta delektując się możliwościami wykorzystania świateł i tonacji.
Studiował w Wolnej ASP i w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i w Paryżu u Józefa Pankiewicza. W latach 1929-1935 był i członkiem i prezesem awangardowej grupy "artes" we Lwowie. W jego syntetycznym malarstwie z tego okresu widoczne były wpływy surrealizmu, kubizmu i innych awangardowych kierunków. Po zajęciu wschodnich terenów polskich przez wojska radzieckie pozostał we Lwowie. Uczył w tamtejszej Szkole Artystyczno-Przemysłowej. Od 1946 roku był profesorem w Instytucie Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej we Lwowie i członkiem Związku Plastyków USRR. Powojenna twórczość artysty jest w Polsce prawie nieznana.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl