olej/płótno 100 x 82 cm sygn. i dat. p.d.: `ZIEMSKI 57`
Artysta debiutował podczas Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955). Nieco pó¼niej, w okresie "odwilży", związał się z grupą twórców skupionych wokół Mariana Bogusza i prowadzonej przez niego Galerii "Krzywe Koło". O tym etapie twórczości mówił: "W okresie wystawy w Arsenale, a zresztą i pó¼niej, w latach 1956-57, moje obrazy bliskie były malarstwu figuratywnemu; obracałem się w świecie realiów znanych, realia te wystarczały jeszcze treściom, które chciałem pokazać. Ale z czasem okazało się, że dla spraw, jakie mam do powiedzenia, dla treści, jakie chcę w swoich obrazach zamknąć, muszę znale¼ć formy będące czymś w rodzaju syntezy, formy kreujące, a nie naśladowczo powtarzające; formy, których sugestywność odpowiadałaby zamierzonemu celowi". Poszukiwanie owych form sugestywnych szybko doprowadziło artystę do odrzucenia - nomen omen - sugestii przedmiotowych, tematycznych i skupieniu się na specyficznym obszarze inspiracji, jakim jest świat przyrody. Inspiracje znajdowały jednak rozmaity wyraz plastyczny - była to droga od początkowych pejzaży "rzeczywistych", poprzez "baśniowe" do "metaforycznych". Wśród pierwszych i drugich najpierw pojawiły się bezludne kompozycje z rozpoznawalnymi formami architektonicznymi, stopniowo coraz bardziej odkształcanymi w rytm dyktatu wyobra¼ni, fantazji (Słońce nad miastem, Pejzaż w fioletach i zieleniach - oba 1957; Cztery słońca, 1958). W owych pejzażach "architektonicznych", w których można rozpoznać elementy lirycznej poetyki Kleego (cienka druciana kreska) i Miró (swobodna plama), często ważnym elementem jest tarcza słoneczna (Czerwone słońce, Słońce opada - oba z 1958) i krążące nad ziemią ptaki (seria Ptaki, 1957-58). Szybko jednak ledwie czytelny, aluzyjny kształt zostaje wyparty przez całkowicie abstrakcyjny znak plastyczny.
ZIEMSKI Rajmund
Urodził się w 1930 r w Radomiu. Studia w warszawskiej ASP, dyplom w pracowni A. Nachta-Samborskiego w 1955 r. Związany z grupą artystów skupionych wokół M. Bogusza - Galeria Krzywe Koło. Uprawiał malarstwo w typie sztuki informel. Główną rolę w jego pracach odgrywa barwa. Twórca zainspirowany sztuką kaligrafii Dalekiego Wschodu, tworzy cykl pejzaże. W 1979 r otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl