olej/płótno, 80 x 100 cm sygnowany l.d.: 'Rafał Malczewski'
"Rafale, muszę z Tobą zrobić wywiad. Malczewski: Proszę bardzo. Ja [czyli Witkacy]: Jakie nauki "pobierałeś"? M.: Gimnazjum, dwa lata uniwersytet, rok politechniki, rok agronomii. Ja: Czy rysowałeś w dzieciństwie i czy trwało to w sposób ciągły, i czy rzeczy obecne podobne są do dziecinnych? M.: Rysowałem, była przerwa, a od siedemnastego roku życia zacząłem robić rzeczy podobne do obecnych. Malarstwa uczyłem się u ojca - zresztą samouk. Ja: Co to jest według Ciebie sztuka? M.: Na to nie odpowiem ponieważ nie wiem. Nad tym zagadnieniem nie zastanawiałem się głębiej. Ja: Dlaczego? M.: Nie uważałem tego za potrzebne do uprawiania sztuki. Bałem się, że próbując rozwinąć ów problem, zrażę się przestane w ogóle malować. Wątpię czy Nurmii, Peltzer, Limdbergh, Tilden, czy inny magik sportowy zastanawiają się nad pytaniem czym jest sport. Mimo to nie można im odmówić nazwy sportowców i to najlepszej klasy. Ja: Zupełnie się zgadzam, ze to nie jest koniczne. Tylko, że sport byle dureń określi w dwóch słowach, a nad określeniem sztuki trudzą się najpierwsze łby na świecie od wieków i przychodzi im to z trudnością. Ale mniejsza z tym. Jaki jest twój stosunek do filozofii? M.: Dawniej, przed wojną, zainteresowanie duże. Teraz nienawiść, jak do wykonywania fotografii. Ja: Jeszcze jeden dowód fatalnego wpływu wojny na europejską kulturę. Stosunek do spraw społecznych? M.: Sprawy społeczne obchodzą mnie gorąco. Marzenie o karierze politycznej. Sympatie na lewo. Ja: Przez dyskrecję nie pytam, od jakiego punktu na lewo. Jakie są dla Ciebie najważniejsze rzeczy w życiu? M.: Nie co dzień te same. Często pieniądze gdy ich nie posiadam - może za często. Czasem sztuka. Czasem nic. Ja: Jaka jest według Ciebie przyszłość sztuki i jakie zdanie o ostatnich kierunkach malarskich? M.: Mam wrażenie, ze sztuka nie kończy się na mnie, ani przeze mnie, tym bardziej ode mnie zaczyna… Ja: Czy to aluzja do moich poglądów o rzekomej megalomanii? Ale mniejsza z tym. Dalej? M.: Malarstwo sztalugowe nieco dziś zbyteczne. Tempo życia znacznie przyśpieszone. Żywot nowych kierunków krótki. Nie ujmuję im wartości. Lepsze najdziksze szukanie niż poprawne odgrzewanie. Malując odczuwam radość i mam nadzieję, że jeszcze wielu młodych ludzi będzie w przyszłości przeżywać ten stan wysokiego napięcia. - Oto co zdołałem z niego wydusić. Mało, psiakrew! Trudno!
Wywiad jest fragmentem tekstu "Rozmowa z St. Witkiewiczem", "Wiadomości Literackie", 1924, nr 15
MALCZEWSKI Rafał
Urodził się w 1892 r w Krakowie, zmarł w 1965 r w Montrealu w Kanadzie. Artysta samouk. Warsztatu uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r do 1939r mieszkał w Zakopanem. Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował chętnie akwarele, w których mógł wykazać się doskonałym opanowaniem tej techniki. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, od 1942 r mieszkał na stałe w Montrealu.Odbył dużo podróży po kontynencie amerykańskim, malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl