MALCZEWSKI Rafał | Ślad narciarski, około 1926 r.

Rafał MALCZEWSKI (1892-1965)

Ślad narciarski, około 1926 r.

akwarela/papier, 33,3 x 47,5 cm (w świetle ramy)
sygnowany l.d.: 'Rafał Malczewski'
na odwrociu nalepka wystawowa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi z 1926 roku

- kolekcja spadkobierców Janiny Loteczkowej (1902-1966), sportsmenki okresu międzywojennego i mistrzyni narciarskiej
- Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 1926
- wystawa Rafał Malczewski i mit Zakopanego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, kwiecień 2006- lipiec 2007

Prezentowana akwarela "Ślad narciarski" przedstawia klasyczny dla sztuki Malczewskiego, przestrzenny tatrzański pejzaż emanujący światłem. Tytułowy motyw, zygzakowaty ślad po zjeździe narciarskim został przedstawiony przez artystę na zboczu ciągnącym się od prawego górnego rogu w lewy dół płaszczyzny obrazu. Praca nie jest jednym z wielu anonimowych widoków tatrzańskich Malczewskiego - przedstawia ślad nart Janiny Loteczkowej i została stworzona na prośbę zaprzyjaźnionej sportsmenki. Przez lata pozostawała w kolekcji rodziny narciarki. W tychże zbiorach przechowywane jest zdjęcie salonu Loteczkowej z jej lwowskiej willi mieszczącej się przy ulicy Czereśniowej 11. Przy stole wśród sióstr i brata siedzi Loteczkowa, gdy na ścianie wiszą obrazy z jej kolekcji, autorstwa m.in. Pautscha i Wygrzywalskiego. Bliżej lewego skraju fotografii widoczny jest, prezentowany na aukcji, "Ślad narciarski". Loteczkowa należała do sportowych heroin dwudziestolecia. Narciarstwo zaczęła uprawiać jako osiemnastoletnia dziewczyna. Ważnym epizodem jej młodości był udział w wojnie polsko-ukraińskiej - przyszła narciarka była obrończynią Lwowa. Związała się z Karpackim Towarzystwem Narciarskim i w jego barwach w 1925 roku po raz pierwszy sięgnęła po mistrzostwo Polski. Rok 1926 był rokiem jej świetności sportowej - została mistrzynią Polski, na zawodach w Chamonix - zdobyła mistrzostwo Francji, w Westerowie - mistrzostwo Czechosłowacji, w Rax - otrzymała tytuł mistrzyni Austrii oraz lokalne wyróżnienie - mistrzostwo Lwowa. W 1927 roku zdobyła kolejne mistrzostwa Czechosłowacji i Austrii, co stawiało ją w pozycji czołowej narciarki w Europie. Karierę Loteczkowej przekreślił wypadek podczas zjazdu w Woroniakach koło Złoczowa w 1928 roku. Oprócz narciarstwa równolegle uprawiała jazdę konną, biegi przełajowe, tenis, jazdę samochodem i motocyklem. W latach 30. zdała w Warszawie kurs pilotażu. Brała udział w konkursach z tego zakresu, a w 1933 roku, nawet w propagandowym locie nad Bałkanami. Akcja miała na celu promocję polskiego przemysłu lotniczego w krajach Europy Środkowej oraz połączeń polskich linii lotniczych "LOT" do Salonik, Sofii i Czerniowiec. O Loteczkowej rozpisywała się prasa, wiele razy publikowano jej żartobliwe karykatury i zdjęcia z zawodów sportowych. Miała też brać udział w filmie "Biały ślad" (1932), do którego scenariusz przygotował Malczewski. Sukcesy sportowe szły w parze z życiem towarzyskim. W zbiorach rodziny zachowały się liczne zdjęcia narciarki - Loteczkowa pozuje na nich, chociażby, z prezydentem Ignacym Mościckim, Adolfem Dymszą czy właśnie Rafałem Malczewskim. Wielokrotnie odwiedzała Zakopane, stając się ważną postacią w życiu lokalnej bohemy, przez co akwarela "Ślad narciarski", prezent od zaprzyjaźnionego Malczewskiego, również zapalonego narciarza, staje się fascynującym dokumentem życia artystycznego dwudziestolecia międzywojennego.

Warsztatu malarskiego uczył go ojciec Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 do 1939 roku mieszkał w Zakopanem, w wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Pępek świata". Był członkiem Towarzystwa "Sztuka Podhalańska", a od 1929 Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, przestrzennych pejzaży. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, a w 1942 roku zamieszkał na stałe w Montrealu. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.

PODATKI I OPŁATY:

MALCZEWSKI Rafał

tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148