Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Rafał | Rzeka (Panorama Tatr od Północy), około 1927 r.

Rafał MALCZEWSKI (1892-1965)

Rzeka (Panorama Tatr od Północy), około 1927 r.

olej/płótno dublowane, 80 x 100 cm
sygnowany l.d.: `Malczewski`
na odwrociu dwie papierowe nalepki depozytowe z Muzeum Narodowe w Warszawie z numerem: `p 45/06/1 | pMT/21`
POCHODZENIE:
- ofiarowany przez artystę rodzinie Krzeptowskich w Zakopanem - kolekcja prywatna, Polska
WYSTAWIANY:
- Rafał Malczewski, Wystawa w Domu Sztuki na Chmielnej, Warszawa 1928
- Rafał Malczewski, Wystawa indywidualna, Antykwariat Artystyczny F. Studzińskiego, Kraków 1929
- Rafał Malczewski i mit Zakopanego, Muzeum Narodowe w Warszawie 7 kwietnia - 25 czerwca 2006
LITERATURA:
- Rafał Malczewski. Wystawa indywidualna, Antykwariat Artystyczny F. Studzińskiego, Kraków 1929, wstęp do katalogu S.I. Witkiewicz (obraz wzmiankowany)
- Rafał Malczewski i mit Zakopanego, Warszawa-Olszanica 2006, s. 154-155, poz. kat. 249

"Na tle zupełnego pomieszania pojęć i braku kultury mało kto potrafi dziś odróżnić kończącego się i robiącego kompromis kubo-formistę czy futurystę od stylizującego płaskawego (w znaczeniu przestrzennem, nie psychicznem) naturalisty i zdeklarowanego realistycznego nastrojowca. Malczewski nie jest tem wszystkiem, tylko początkiem czegoś zupełnie nowego, co w tej początkowej fazie, dla ludzi, die keine Hand für die Nuancen haben, może się wydać jednym z wymienionych odpadków malarskich". S.I. Witkiewicz, Malarstwo (nie sztuka) Rafała Malczewskiego i tło jej powstania, Wiadomości Literackie , nr 21, 20.05.1928, (nr 229), s. 1

Pejzaże Rafała Malczewskiego łączą w sobie niekiedy realnie istniejące widoki oraz fantastyczne wizje artysty. Tak jest również w przypadku prezentowanej kompozycji "Rzeka". Modelem dla obrazu Malczewskiego jest realna panorama Tatr oglądanych od strony Gorców. Artysta rozbudował ją o nieistniejącą, bajeczną wioskę. Drewniane chaty rozdziela wstęga rzeki, stanowiąca pionową oś obrazu. W "Rzece" widzimy typową dla Malczewskiego syntetyczność oraz charakterystyczny sposób manipulowania perspektywą i widokiem z góry. Różowa poświata, przypominająca do pewnego stopnia aurę pejzaży XIX-wiecznych (np. Caspara Davida Friedricha), dodaje obrazowi niesamowitości i poetyckości. Próba lirycznej lektury obrazu Malczewskiego wydaje się o tyle uzasadniona, że sam artysta opatrywał niekiedy swoje pejzaże wierszowanymi komentarzami, które krążyły następnie w formie maszynopisów wśród jego przyjaciół i klientów. "Rzeka" była eksponowana w 1928 roku w warszawskim Domu Sztuki na Chmielnej 5 (na tej samej wystawie prezentowane były "Ślady narciarskie", sprzedane w marcu 2015 roku na aukcji w Desa Unicum). Obraz wystawiono też w 1929 roku w Krakowie w Antykwariacie Artystycznym Franciszka Studzińskiego na ulicy Straszewskiego 27. Obie te ekspozycje komentował entuzjastycznie Witkacy. O pierwszej pisał w 21 numerze "Wiadomości Literackich", do katalogu drugiej (na podstawie artykułu z "Wiadomości") napisał wstęp. W kontekście prezentowanego obrazu szczególnie interesująca wydaje się współpraca artysty z Franciszkiem Studzińskim. Studziński, postać dziś mało znana, był w okresie dwudziestolecia międzywojennego jedną z najważniejszych figur polskiego świata artystycznego. Bliski przyjaciel Edwarda Rydza-Śmigłego, nazywany niekiedy "królem polskich antykwariuszy", prowadził w Krakowie antykwariat "Tradycja". Potem w drugiej połowie lat 20. przeniósł się do Warszawy, gdzie przejął antykwariat artystyczny po Hieronimie Wilderze. Zapamiętany został jako niezwykle barwna osobowość, koneser obdarzony szczególnym instynktem malarskim i zdolnością do umiejętnego promowania sztuki upatrzonych przez siebie artystów. Andrzej Ryszkiewicz w swojej książce "Kolekcjonerzy i miłośnicy" zalicza Studzińskiego do najwybitniejszych antykwariuszy w dziejach stolicy i nazywa go "antykwariuszem w wielkim stylu". Myśląc o karierze Rafała Malczewskiego, nie wolno zapomnieć, że to właśnie Studziński był jednym z najważniejszych patronów artysty. W salonie Studzińskiego "Rzeka" była prezentowana razem z drugim wariantem tej samej kompozycji. Ten drugi obraz Malczewski ofiarował w prezencie Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Kompozycja znajduje się dziś w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Prezentowana tutaj "Rzeka" trafiła jako prezent do rodziny Krzeptowskich i przez lata pozostawała w jej zbiorach.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Rafał
Urodził się w 1892 r w Krakowie, zmarł w 1965 r w Montrealu w Kanadzie. Artysta samouk. Warsztatu uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r do 1939r mieszkał w Zakopanem. Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował chętnie akwarele, w których mógł wykazać się doskonałym opanowaniem tej techniki. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, od 1942 r mieszkał na stałe w Montrealu.Odbył dużo podróży po kontynencie amerykańskim, malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl