akwarela, tektura, 70 x 51 cm sygn. l.d.: Rafał Malczewski Stan zachowania: w prawym dolnym narożniku i w środku obrazu tektura pęknięta. Na odwrocie na narożniku ramy naklejka: Muzeum Narodowe / w Warszawie / (długopisem) p163/06. Obraz był eksponowany na wystawie "Rafał Malczewski i mit Zakopanego", kwiecień 2006 - lipiec 2007.
Malarz, literat, syn Jacka. W 1910 wyjechał do Wiednia, gdzie studiował filozofię, architekturę i agronomię. Kulturalna atmosfera ówczesnego Wiednia niewątpliwie wpłynęła na ukształtowanie się artystycznych zainteresowań Rafała. Szczególną inspiracją miało się okazać malarstwo Ferdynanda Hodlera i Egona Schielego. Po powrocie do kraju w 1915 często bywał w Zakopanem, gdzie osiadł na stałe w 1917 i gdzie mieszkał do wybuchu 2 wojny światowej, aktywnie uczestnicząc w tamtejszym życiu artystycznym. W 1930 odwiedził Francję. W roku 1939 przez Słowację i Węgry przedarł się do Francji, skąd przez Portugalię, Brazylię dotarł do USA, a stamtąd do Kanady, gdzie zamieszkał na stałe. Polskę odwiedził w 1959. Był członkiem Rytmu i Towarzystwa Sztuka Podhalańska, dużo wystawiał w kraju i za granicą. Malował najchętniej pejzaże górskie, wiele miejsca poświęcił pejzażom przemysłowym, interesowała go tematyka sportowa. Jego prace, utrzymane w jasnej kolorystyce, cechuje syntetyczne, zrytmizowane budowanie przestrzeni i nawiązująca do wiedeńskiej moderny dekoracyjność.
MALCZEWSKI Rafał
Urodził się w 1892 r w Krakowie, zmarł w 1965 r w Montrealu w Kanadzie. Artysta samouk. Warsztatu uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r do 1939r mieszkał w Zakopanem. Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował chętnie akwarele, w których mógł wykazać się doskonałym opanowaniem tej techniki. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, od 1942 r mieszkał na stałe w Montrealu.Odbył dużo podróży po kontynencie amerykańskim, malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl