Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
Malarz polski | KRÓLOWA LUDWIKA MARIA JAKO ŚWIĘTA BARBARA, poł. XVII w.

polski Malarz

KRÓLOWA LUDWIKA MARIA JAKO ŚWIĘTA BARBARA, poł. XVII w.

Olej, płótno dublowane; 100 x 74 cm

Pochodzenie dwór w Pilaszkowie. Właścicielem tej posiadłości był od 1892 r. inżynier Mieczysław Marszewski, projektant konstrukcji Mostu Poniatowskiego w Warszawie. Wg przekazów rodzinnych, autorem obrazu miał być malarz nadworny króla Jana III, Jan Reisner, a do Pilaszkowa płótno trafiło w końcu XVIII w. gdy właścicielem dworu był Franciszek Ryx (1750-1839), kamerdyner króla Stanisława Augusta, starosta piaseczyński.

Święta przedstawiona została w jednej z tradycyjnych póz, wywodzących się jeszcze ze Średniowiecza, na tle nieba, czyli przebywająca już w niebiosach. W jednej ręce trzyma swój atrybut - wieżę, w której była uwięziona (ustawioną zamiast na postumencie -na księdze, która też jest jednym z atrybutów Barbary, ukazywanej podczas lektury), a w drugiej -gałąź palmową (symbol męczeństwa). Wieża, jak chce tego legenda, ma trzy okna, symbolizujące Trójcę Świętą (trzecie okno zostało wybite w gotowej już wieży na prośbę Barbary).
Święta ukazana została w stroju dworskim z epoki. Tradycyjnie święte ukazywane były w koronach lub diademach męczeńskich. Tu św. Barbara ma dodatkowo czerwony płaszcz królewski, obszyty gronostajem, dość rzadki w jej ikonografii (w niektórych rejonach Europy legendy mówiły o jej królewskim pochodzeniu. W płaszczu z gronostajami jest np. na XVIII w. obrazie w kościele św. Barbary w Krakowie). Najprawdopodobniej jest to nie tylko wizerunek świętej, ale także portret (czy też kryptoportret) damy. Wskazują na to modny (i nieco zbyt wydekoltowany) strój, spojrzenie bezpośrednio na widza (podczas gdy zwykle święta powinna być przedstawiana w modlitwie czy ekstazie albo ze skromnie opuszczonymi oczami, choć są wyjątki w grafikach wg. obrazów Rubensa) oraz dojrzały wiek modelki. Zarówno kostium (sztywny gorset sukni otoczony muślinem, rozcięte rękawy sukni w stylu rzymskich tunik, będące antykizacją stroju) jak i fryzura (włosy zaczesane do tyłu, spięte w kok opaską z kamieniami i rozpuszczone po bokach w lokach), a także biżuteria (romboidalne zapinki wysadzane kamieniami ze zwisającymi 3 perłami - na ramionach i gorsie, perły dekorujące gorset sukni, gruszkowate perły-kolczyki, naszyjnik z pereł), świadczą o upodobaniu modelki do najnowszej mody francuskiej, która przybyła do Polski wraz z małżeństwem króla Władysława IV Wazy z Marią Ludwiką Gonzagą (ślub per procura w 1645 r. - małżonka wraz fraucymerem przybyła do Polski w roku następnym). Podobne, choć nie identyczne, stroje i fryzury zobaczyć można m in. na cyklu rycin autorstwa Jeremiasza Falcka, przedstawiających boginie, jako „Cztery pory dnia” (Paryż, 1639-1645, część o rysach Marii Ludwiki Gonzagi). Św. Barbara z oferowanego obrazu ma rysy królowej Ludwiki Marii - wypukłe oczy, kształt ust oraz podwójny podbródek. Najmniej podobny do rysów Gonzagi jest jednak nos - co prawda mogło to wynikać z trudnego perspektywicznie kątu, pod którym ukazana została twarz modelki, chociaż na portrecie królowej w żółtej sukni, autorstwa van Egmonta z Muzeum Narodowego w Warszawie jest podobny. Autor obrazu mógł malować go na podstawie grafik i nie widzieć królowej na żywo - np. tylko na grafikach Falcka widoczny jest dołek w podbródku Gonzagi, którego nie ma na portretach pędzla van Egmonta czy Schultza. Prawdopodobnie obraz powstał po r. 1645 (czyli po przyjeździe królowej Marii Ludwiki do Polski), a przed najazdem szwedzkim w 1655 r.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl