Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
Malarz polski, XIX/XX w. | KAMIEŃ WĘGIELNY POD KOŚCIÓŁ OPATRZNOŚCI BOŻEJ

polski, XIX/XX w. Malarz

KAMIEŃ WĘGIELNY POD KOŚCIÓŁ OPATRZNOŚCI BOŻEJ

olej na płótnie,
29 x 19,5 cm,
niesygnowany,
na odwrocie, na płótnie, stary napis atramentem: "Pamiątka założenia Kamienia węgielnego pod Kościół Opatrzności zbudować się mający po ogłoszeniu Konstytucyi 3 Maja 1791 roku w ogrodzie Botanicznym znajdująca się". Na krośnie pieczątka "Karol Sommer/ w Warszawie/Miodowa 4"

Historia budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 Maja, kiedy to uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu Świątyni, jako wotum wdzięczności za Ustawę Rządową.
O podjętym zobowiązaniu przypomniał na posiedzeniu Izby w dniu 15 marca 1792 r. marszałek Stanisław Małachowski. Ruszyły prace przygotowawcze i przez półtora miesiąca, między 19 marca a 3 maja, osiem tysięcy robotników i żołnierzy wyrównywało teren i przygotowywało wykopy pod fundamenty przyszłej świątyni. Kamień węgielny wmurowano na terenie dzisiejszego Ogrodu Botanicznego UW dnia 3 Maja 1792 podczas wielkich uroczystości obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji. Przebieg uroczystości ustalił sam król. Rozpoczęto ją mszą i sesją sejmową w kościele św. Krzyża z udziałem króla, senatorów i ówczesnego korpusu dyplomatycznego. Po odśpiewaniu Te Deum uroczysta procesja podążyła do Łazienek ulicą Ujazdowską. Było to barwne i podniosłe widowisko. Brały w nim udział wszystkie stany, cechy z chorągwiami, wojsko, kadeci, orkiestry i niezmierne tłumy.
Wypadki polityczne uniemożliwiły kontynuację budowy. Przerwano ją ostatecznie w dniu 16 czerwca 1792 r. Postawionym już zrębom kościoła na życzenie Stanisława Augusta nadano formę kaplicy. Filar w czasowej symbolicznej postaci kaplicy z czterema przybudówkami został uwieczniony na późniejszych rysunkach Jana Griesmayera oraz Zygmunta Vogla. Zrąb zaledwie rozpoczętej budowli przyjęto nazywać Świątynią (Świątynką) Opatrzności. W jej otoczeniu przez następne dwa wieki odbywały się uroczystości, a w jej ściany wmurowywano różnego rodzaju tablice pamiątkowe.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl