olej/płótno, 116 x 91 cm sygnowany i datowany na odwrociu: `Lutyński Piotr | 2005`
Działania artystyczne Lutyńskiego są kontynuacją i rozwinięciem jego malarstwa, zaś malarstwo jest często kontynuacją działań. W przestrzeni galeryjnej miesza się jedno z drugim. Ważnym motywem twórczości artysty są zwierzęta. Artysta angażuje je do swojej sztuki, wnika w ich świat. W 2003 roku Lutyński zrealizował w krakowskim Bunkrze Sztuki duży projekt "Ptasia Kolumna". Nie była to wystawa skończona i zamknięta, lecz rozwijający się w czasie proces, którego głównym elementem stała się tytułowa kolumna. W jej konstrukcję wmontowane były obrazy-obiekty wykonane przez artystę w ciągu ostatnich parunastu lat, przestrzeń wokół niej otaczała siatka, a w środku woliery zamieszkało kilkadziesiąt ptaków. W kolumnie umieszczone zostały mikrofony przenoszące na salę śpiew ptaków. Wystawie towarzyszyły teksty nawiązujące do nauk św. Franciszka z Asyżu. Działania Lutyńskiego kreują sytuacje przyciągające ludzi. Towarzyszy im wyjątkowa atmosfera. Artysta przełamuje sztuczność konwencji galeryjnego zdarzenia, w czym pomagają mu zwierzęta, wspólne granie podczas wernisaży z zaproszonymi muzykami, a także gościnność i specjalnie przygotowane poczęstunki i napitki (domowej roboty śliwowica). Lutyński przełamuje też konwencję dzieła sztuki wykonanego przez artystę, inicjując sytuacje, które toczą się własnym życiem i gdzie jego prace (obrazy, rzeźby) są jedynie szczególnego rodzaju scenografią. W kolejnym projekcie Lutyńskiego uczestniczyły rybki. W warszawskiej Galerii Foksal artysta zaprezentował "Muzykę dla ryb" (2005). Ryby z rodziny karpiowatych wystawione zostały w świecących akwariach - obiektach malarskich, pomalowanych w kwadraty i słuchały dziesięciu utworów specjalnie dla nich skomponowanych (słowa napisał Marcin Świetlicki, a muzykę Grzegorz Dyduch, Cezary Ostrowski, Marek Piotrowicz i Piotr Lutyński).
LUTYŃSKI Piotr
Urodził się w 1962. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, dyplom z grafiki w pracowni prof. Eugeniusza Delekty. Od 1991 roku uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych m.in.: Miejsce nie miejsce (Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, 1992), Klepsydra (Ausstellung Englischen Garten, Berlin, 1997), W kręgu Galerii Kronika (Galeria Arsenał, Białystok, 2000). Miał 10 wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Krzysztofory, Galerii Potocka, Galerii Zachęta, Galerii Zderzak i Galerii Foksal. Mieszka w Krakowie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl