biały marmur, wys. 46 cm; sygn. na boku ściętego torsu: Petrus Fontana Carrarie fe:t
Od frontu na ścięciu torsu inskrypcja: RAPHAEL URBINATES Wykonany w carraryjskim marmurze, pó¼noklasycystyczny biust portretowy Rafaela Santi, w swym typie nawiązuje do nowożytnej - wywodzącej się z antyku - tradycji przedstawień sławnych mężów ("Viri Illustri"). Popiersie ma ścięte prosto ramiona i klatkę piersiową, przez lewe ramię nagiego torsu przerzucona jest toga; głowa, lekko schylona i skręcona w lewą stronę, okolona jest trefionymi, spływającymi na ramiona włosami, gałki oczne pozostają gładkie. Ta znakomitej klasy, perfekcyjna zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym, rze¼ba jest dziełem Pietro Fontany, włoskiego rze¼biarza pó¼noklasycystycznego, urodzonego i działającego w Carrarze, absolwenta tamtejszej akademii (ucznia Pizziego i Desmarais`a). Fontana zrobił zawrotną karierę, począwszy od zdobytej w 1804 r. nagrody zw. "rzymską" w Akademii przy Mediolańskiej Brerze, która umożliwiła mu dalsze studia w Rzymie. Kolejną nagrodę zdobył w Akademii Florenckiej w 1806 r., by w 1813 r. zwyciężyć w konkursie na pomnik cesarza Napoleona (nigdy niezrealizowany). Odtąd działał głownie w Carrarze, gdzie miał nieograniczony dostęp do tamtejszych złóż przedniego białego marmuru ("marmo bianco statuario"), był również członkiem miejscowej akademii sztuki. Dostarczał liczne prace marmurowe wykonywane w modnym stylu klasycystycznym dla zleceniodawców świeckich i kościelnych. Prezentowane popiersie, pochodzące być może z 2. ćw. XIX w, formalnie nawiązuje w największym stopniu do znanej dobrze Fontanie twórczości Berthela Thorwaldsena (1770 - 1840) - wybitnego duńskiego rze¼biarza działającego we Włoszech. Z ducha Thorwaldsena wywodzi się monumentalizm i prostota kompozycji, linearny, gładki modelunek, chłodny, surowy wyraz, przy jednoczesnej miękkości opracowania powierzchni. Dzieła Pietra Fontany dość rzadko pojawiają się na światowym rynku antykwarycznym, w Polsce do tej pory w ogóle ich nie odnotowywano. Prezentowane, sygnowane popiersie ma charakter unikalny i stanowi zabytek rangi muzealnej, czemu towarzyszy doskonały stan zachowania.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl