KRAJOBRAZ Z BYDŁEM. BŁOTA PONTYJSKIE, między 1885 - 1900
olej, płótno, 100 x 137 cm; sygnowany w lewym, dolnym rogu: P. Barucci /Roma
por.: Thieme-Becker, Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler, t. II, Leipzig 1908, s. 585; E. Benezit, Dictionnaire des Peintres..., t.I, 1948, s. 439; Saur, Allgemeines Künstlerlexikon, t. VII, München-Leipzig 1993, s. 318
Pietro Barucci, włoski malarz, autor pejzaży i scen rodzajowych, studiował w Accademia di San Luca w Rzymie, w pracowni Achille Vertunniego. W 1878 roku otrzymał medal za swe kompozycje pejzażowe. Przynależał do grupy rzymskich malarz, których dzieła były chętnie kupowane do europejskich i amerykańskich kolekcji. W 1907 roku wystawiał na paryskim Salonie Niezależnych. Obraz ukazuje bydło wśród rozlewisk malowniczej, dzikiej krainy zwanej Pontyjskimi Błotami. Kraina ta była często malowana i opisywana zarówno w literaturze pięknej, jak i w przewodnikach. Błota zostały osuszone dopiero w latach dwudziestych i trzydziestych XX stulecia. Temat ten podejmował Barucci wielokrotnie, między innymi w obrazach Bydło wśród Błot Pontyjskich (olej, płótno, 84 x 99 cm, Bonhams-Knightsbridge, Londyn 1997) czy Błota Pontujskie (olej, płótno, 59,5 x 106,5cm, Sotheby`s-Toronto 1998). Prezentowane dzieło, doskonale malowane, odznacza się walorami dekoracyjnymi, eksponuje wielkość i dzikość krajobrazu. Kompozycja przynależy do późnoakademickiego nurtu malarstwa włoskiego, wiele analogii odnajdziemy w dziełach innych artystów europejskich ostatnich dwóch dekad XIX stulecia. Obraz ciekawy również z uwagi na niesłychaną rzadkość dziewiętnastowiecznej sztuki włoskiej w polskich kolekcjach.