Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HALSMAN Philippe | Dali Atomicus, 1948/2017

Philippe HALSMAN (1906 - 1979)

Dali Atomicus, 1948/2017

C-Print/papier fotograficzny, 20,5 x 25,5 cm

Philippe Halsman zapisał się na kartach historii fotografii, dzięki jego staraniom uchwycenia istoty fotografowanych zjawisk oraz kwintesencji charakterów swych modeli. Przed obiektywem jego aparatu stanęły najznamienitsze osobistości ze świata filmu, muzyki, mody oraz polityki, między innymi Monroe, Hitchcock, Churchill, Armstrong, zaś zdjęcia były publikowane na okładach najpopularniejszych podówczas magazynów takich jak "Life". Salvador Dali był wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem fotografa, artyści poznali się w trakcie pobytu Halsmana w Paryżu w latach 30 XX w. Ich twórcza kolaboracja i wymiana pomysłów trwała trzydzieści siedem lat. Inspiracją do powstania tej słynnej fotografii był obraz katalońskiego malarza zatytułowany "Leda Atomica", a także inne zaskakujące, surrealistyczne wizje odmalowane na jego rozlicznych płótnach. Halsman postanowił odtworzyć skomplikowaną kompozycję tworząc równie złożoną, techniczna strukturę, która zawieszona w powietrzu otaczała postać malarza. Cienkimi drucikami podwieszono sztalugę, krzesło, które zdają się lewitować w powietrzu. Żona Halsmana oraz jego córka dołożyły wszelkich starań, aby osiągnąć magiczny efekt, w chwili, gdy artysta wybijał się powietrze one podrzucały koty oraz rozlewały wiadro wody. Aby osiągnąć zadowalający efekt, zabiegi powtarzano aż 28 razy. Końcowy efekt wygląda jak scena z płótna samego Dalego. Podejście Halsmana całkowicie zrewolucjonizowało fotografie portretową, która odtąd skupiona była na pogłębionej analizie osobowości i wewnętrznym życiu bohaterów, którzy zachęcani byli do chwilowego zdjęcia maski i pokazania swego złożonego, a na co dzień skrywanego, oblicza.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HALSMAN Philippe
Philippe Halsman jest uważany za jednego z najoryginalniejszych i najbardziej kreatywnych fotografów portretowych. Studiował w Dreźnie. W 1928 roku, gdy pojechał do Paryża został fotografem niezależnym, wykonującym zdjęcia mody oraz portrety znanych osobistości świata mody i show-biznesu. W 1940 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował m.in. z czasopismem "Life". Współpracował również z Salwadorem Dali, fotografując go przez ponad trzy dekady.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl