WYSTAWIANY: - Paweł Olszczyński, Psycho-the-Rapist, Galeria Piktogram, Warszawa, 27.11.2015-16.01.2016 - Kyiv Art Fair, Kijów, Ukraina, 18-27.05.2018
Paweł Olszczyński w swoich pracach bardzo często posługuje się rysunkiem, zwykle przekraczając tradycyjne granice tego medium. Czasem zarysowuje całe podłoże tworząc szklistą grafitową taflę, którą następnie przekształca w trójwymiarowy obiekt. Innym razem do rysunkowych kompozycji dodaje przestrzenne elementy lub poprzez wycięcia tworzy ich negatywy. Bywa, że jego prace stają się imitacjami przedstawionych przedmiotów: ceramiczną płytą, stalową zbroją, lateksową maską. Tak dzieje się również w przypadku prezentowanej pracy. Rysunek siatki – jednego z najczęściej powtarzających się w twórczości Olszczyńskiego motywów – staje się siatką. Ażurową strukturą odtwarzającą fragment zniszczonej, pogiętej ogrodzeniowej siatki. Olszczyński zazwyczaj buduje swoje kompozycje z pewnego określonego zestawu form, pozornie przypadkowych przedmiotów i postaci, które wplata w surrealistyczne sytuacje np. za pomocą motywu włosów lub siatki właśnie. W przypadku prezentowanej pracy to sama siatka staje się tematem przedstawienia. Autor gra tu jednak z widzem w popularną dziecięcą grę, opartą na zjawisku pareidolii, polegającym na wyszukiwaniu i dopatrywaniu się w otoczeniu znajomych form i kształtów. W przerwanych splotach i zdeformowanych okach siatki zobaczyć możemy wplecione w nią twarze. Szybko odrywamy się jednak od dziecięcej zabawy dostrzegając postaci uwikłane z różnego rodzaju systemy, wplątane w sieci wzajemnych powiązań lub nie mogące przekroczyć jakiejś granicy. Charakterystyczną cechą prac Olszczyńskiego wybijającą się również w tej kompozycji jest ich silna estetyzacja. Nadawanie nawet trudnym tematom niezwykle atrakcyjnej wizualnie formy, czy wręcz fetyszyzowanie ich. Wykonane w lśniącym czarnym pleksi przedstawienie zardzewiałej, zniszczonej siatki nie odpycha, lecz przyciąga swą atrakcyjnością.
Grafik, rysownik, ilustrator. Absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2005-10) oraz Hochshule fur Gestaltung, Offenbach am Main. Laureat Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Krakowa (2011). Publikował prace m.in.: w takich magazynach jak Fukt Magazine czy Gili-Gili, ilustracje w magazynach takich jak m.in.: Exklusive, Kikimora, Aktivist, KTW, Brief etc. Współtwórca oprawy plastycznej wystawy "Miasto na sprzedaż", w ramach festiwalu Warszawa w Budowie4 - Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa. Wybrane wystawy oraz udział w projektach: "H.N.F." - wystawa zbiorowa, New Roman, Kraków; "Fantome Noir" - Żak/Branicka, Berlin, wystawa indywidualna; "Fukt In Warsaw" - CSW Laboratorium Warszawa; "Orbis Pictus Literatura", Kraków. Obszar zainteresowań poruszany w pracach to status i rola obrazu, wizerunku, rozdźwięk i sposób funkcjonowania oryginału, reprodukcji i dokumentacji. Próba odpowiedzi na pytanie jaką wartość ma reprodukcja, wiąże się to ścisłe z praca nad materiałem fotograficznym, który jest głównym źródłem inspiracji. Główne media to rysunek oraz malarstwo.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
OLSZCZYŃSKI Paweł
Urodzony w Krakowie, absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2005-2010), 2009 - Hochshule fur Gestaltung, Offenbach am Main (stypendium Erazmus).
Współtwórca krakowskiej galerii New Roman (współpraca z festiwalem Miesiąc Fotografii); Laureat Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Krakowa (2011).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl