litografia/papier, 31,5 x 23,5 cm
sygnowana na płycie p.g.: `Picasso`, sygnowany l.d. wielobarwną kredką: `Picasso`
tusz na papierze przedrukowany, przeniesione na płytę
WYSTAWIANY:
- Wystawa francuskich rysunków, grafiki i miniatury w XIX i pocz. w. XX, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1956, poz. 68, s. 41 (jako rysunek)
- Pablo Picasso, grafika i ceramika ze zbiorów MNW, Warszawa, 1965 (inna odbitka)
- Picasso, Gdańsk 1966, poz. 61 (inna odbitka)
- Picasso, Muzeum Narodowe w Warszawie 1973
LITERATURA:
- "Trybuna Ludu" 28 I 1955, repr;
- M. Bibrowski, Towarzysz Picasso w Polsce, "Polityka" 1966, nr 4, s. 6 (jako akwaforta)
Litografia powstała w ramach przygotowań do paryskiego wieczoru upamiętniającego dziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Praca Picassa towarzyszyła koncertom i prelekcjom, które odbyły się na lewym brzegu Sekwany 23 stycznia 1955. Litografia była jednak czymś więcej niż efemerycznym, okolicznościowym drukiem. Jeszcze w styczniu była reprodukowana w międzynarodowej prasie; w Polsce przedrukowała ja "Trybuna Ludu". Prawie wszystkie grafiki Picassa z lat pięćdziesiątych powstały w Studio Mourlot. Artysta rozpoczął współpracę z właścicielem, Fernandem Mourlot, w 1945 roku, zachęcony pozytywnymi opiniami Henriego Matisse`a i Georges`a Braque`a. Początkowo doskonalił swój warsztat pod skrzydłami wydawcy, po czym, od końca lat czterdziestych, zlecał mu już tylko projekty do realizacji. Studio Mourlot cieszyło się w Paryżu wielką renomą i, już od lat trzydziestych skupiało szereg ważnych artystów, m.in.: Miro, Chagalla, Braque`a, Giacomettiego i Dubuffeta. "Głowa więźnia" jest dziełem wyjątkowym na tle innych prac wychodzących ze studia, a także na tle dzieł Picassa z tego okresu. Rozpatrywać ją można przede wszystkim na tle antywojennych obrazów, które artysta tworzył od lat czterdziestych. Picasso znany był ze swoich bezkompromisowych poglądów politycznych i zaangażowania w kongresy pokoju i ruch komunistyczny. Jedna z najbardziej znanych anegdot o malarzu dotyczy rozmowy, która Picasso miał odbyć w swoim studio z niemieckim oficerem podczas okupacji. Żołnierz oglądając szkice dokumentujące powstawanie "Guernici" z 1937 miał zapytać: "Pan to zrobił?". Odpowiedź Picassa brzmiała: "Wy to zrobiliście". Oskarżycielskiego tonu brak jednak w większości antywojennych prac Picassa. "Głowa więźnia" jest tego dobrym przykładem. Artysta nie wskazuje winowajców, ale skupia się na ukazaniu ofiary. Unika przesadnej ekspresji i hiperbolizacji. Picasso widział obóz w Oświęcimiu podczas swojej podróży na Polski w 1948 roku. Artysta, zaproszony na Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się we Wrocławiu, po zakończeniu oficjalnych wystąpień udał się w krótką podróż. Odwiedził m.in. Warszawę i Kraków. Ostatnim punktem wizyty było Auschwitz. Towarzyszący hiszpańskiemu artyście Pierre Daix odnotował, że Picasso był w Oświęcimiu bardzo poruszony i płakał. Równocześnie, w sztuce artysty trudno odnaleźć dzieła stanowiące rozliczenie z Holocaustem. "Głowa więźnia" jest unikatowym przykładem tej tematyki w twórczości Picassa.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl