Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BOZNAŃSKA Olga | Dziewczynka z misiem

Olga BOZNAŃSKA (1865 - 1940)

Dziewczynka z misiem

olej, tektura, 80,5 x 51 cm;
Na odwrocie napis ołówkiem: nr 96, oraz słabo czytelny napis wtórny:
Olga Boznańska / Dzidzia (?) Janowiczówna(?)

W ogromnej twórczości portretowej Olgi Boznańskiej wizerunki samych dzieci nie stanowią aż tak licznej grupy obrazów, jakby się mogło wydawać mając na uwadze znakomite i bardzo spopularyzowane prace jak Dziewczynka z chryzantemami (1894, Muzeum Narodowe w Krakowie), Portret dwóch dziewczynek (1896, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu), Dwoje dzieci na schodach (1899, Muzeum Narodowe w Poznaniu). Często pojawiają się one wraz ze swymi rodzicami w portretach rodzinnych jak w Portrecie państwa Richet z córką Jacquelinne (ok. 1910, własność prywatna). Wydaje się, że artystkę bardziej interesowała obserwacja twarzy ludzi dorosłych, pogłębionych myślą i życiem. W oferowanym portrecie - namalowanym około 1917 roku - urzeka urocza buzia małej dziewczynki, której oczka - mistrzowsko uchwycone tknięciem pędzla, podobnie jak muśnięcie farby ożywiło oczko pierścionka na paluszku dziecka - mają głęboki, rozumny wyraz. Zestawienie delikatnych, niebieskawych szarości, jasnych brązów, nie zamalowanej świadomie tektury, subtelnych, świeżych zieleni i błękitów stwarza wysublimowany, pełen uczucia nastrój. Ukoronowaniem wrażenia emanującego z całej kompozycji jest jeden z najpiękniejszych w malarstwie polskim portretów pluszowego misia, tulonego przez dziewczynk ę.Kolorystyka obrazu, swobodny sposób malowania, przywodzi skojarzenia z Portretem Zosi Pojawskiej (ok. 1910, nie sygnowany, własność prywatna, por. Polswiss V. 1996), a także a Portretem pani Łucji Dettlof (1917, Muzeum Narodowe w Krakowie), gdzie pojawia się występujące w omawianym obrazie okrągłe oparcie krzesła.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BOZNAŃSKA Olga
Olga Boznańska edukację artystyczną rozpoczęła pobierając lekcje rysunku u swojej matki, a następnie uczyła się prywatnie u malarzy J. Siedleckiego, K. Pochwalskiego i H. Lipińskiego. Kontynuowała naukę w I. 1884-86 na Kursach im. A. Baranieckiego u A. Piotrowskiego w Krakowie i u K. Kricheldorfa i W. Durra w latach 1886-89 w Monachium. Tam też założyła własną pracownię i mieszkała przez następne dziewięć lat, wyjeżdżając na dłuższe pobyty do Krakowa, Francji i Szwajcarii. W 1895 podjęła pracę kierownika prywatnej szkoły malarstwa T. Hummla. Zaproponowane przez J. Fałata stanowisko kierownika katedry malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie odrzuciła i w 1898 na stałe przeniosła się do Paryża. Swoje prace prezentowała od 1886 r. na licznych wystawach w kraju i międzynarodowych w Europie, Ameryce i Japonii. Uzyskiwała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. otrzymała francuską Legię Honorową (1912), Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1937) oraz order Polonia Restituta (1938). Była członkiem wielu znaczących, polskich i europejskich stowarzyszeń artystycznych. Malowała w ograniczonej gamie kolorystycznej, zbudowane z rozwibrowanych, drobnych plamek barwnych, pozbawione linii i konturu portrety, martwe natury, sceny rodzajowe we wnętrzach i widoki miejskie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl