olej/deska, 21,5 x 14,5 cm sygnowany p.d.: 'Ol Nowakiwskij' (cyrylicą), opisany l.g.: 'Rodzina' oraz p.d.: 'Mogiła 10/V 903
OPINIE: - opinia Adama Konopackiego z dn. 6 kwietnia 1997 r.
Niewielkich rozmiarów obraz Nowakowskiego stanowi przykład jego wczesnej twórczości. Artysta, którego talent dojrzewał w orbicie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przełomu wieków, w swojej formacji wiele zawdzięczał Janowi Stanisławskiemu. Choć uczył się przede wszystkim u Józefa Unierzyskiego i Leona Wyczółkowskiego, związany był z pracownią wymienionego profesora. Ze sztuką tego mistrza i jego licznych uczniów łączą dzieło niewielki format deseczki i charakterystyczna impastowa maniera. W prezentowanej kompozycji autor podjął temat dziecka, chętnie podnoszony przez rzesze przedstawicieli polskiego modernizmu. Praca pędzla kojarzy się z drapieżną ekspresją Wojciecha Weissa, natomiast stonowany, łagodny koloryt pozwala dostrzec powiązania ze wczesnymi dziełami Józefa Mehoffera, utrzymanymi w dekoracyjnym stylu. Malarz zrezygnował z wiernego naśladowania rysów postaci, prawdopodobnie rodzeństwa. Sugestywną barwą i melodyjnym duktem pędzla starał się zapisać charakter sceny - witalność dzieci, ich niewinność, intymną uczuciowość. W "Rodzinie" echem odbijają się pastele Stanisława Wyspiańskiego portretującego żonę i dzieci.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
NOWAKIWSKIJ Oleksa (Nowakowski Aleksander)
W latach 1900-1913 malarstwo Nowakiwskiego znajdowało się pod wyraźnym wpływem szkoły krakowskiej. Kompozycją i tematyką obraz Kapliczka nawiązuje do twórczości Jacka Malczewskiego, z którym Nowakiwski był w czasie studiów i okresie swojego pobytu w Mogile zaprzyjaźniony. Poza pejzażami i scenami rodzajowymi artysta malował wówczas także obrazy o tematyce religijnej. Powstały wtedy m.in. prace: Zwiastowanie (1900), Madonna Słowiańska (1911), tryptyk Serce Jezusa (1911), za który został nagrodzony w konkursie dzieł o tematyce religijnej w Krakowie w roku 1911.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl