Akwarela, papier; 45 x 34,5 cm Sygnowany p. d.: sygnatura nierozczytana Eu[... ] G (S?) ań[... ]|Tatarów, 21|III 924
Sztuka ludowa Hucułów, domorosłych artystów rozwinęła się samoistnie, tworząc własny styl, własne zasady oraz własną szkołę artystyczną. Ich twórczość stanowiła odrębną skarbnicę sztuki, która trwała niczym wysepka nie tylko w Polsce, ale zapewne w Europie. Z uwagi na otoczenie, w jakim żył Hucuł od wieków, warunki górskie zmuszały go do usamodzielnienia się i samowystarczalności poza naturalnie nielicznymi artykułami pierwszej potrzeby. Z tej też przyczyny posiadał umiejętności tkactwa i kuśnierstwa. Od początku swego osadnictwa w Karpatach był przede wszystkim pasterzem, a dopiero później tkał na ręcznym warsztacie z owczej wełny wzorzyste koce oraz sukno, które barwił wyciągami z ziół i drzew. Wszystkie produkty rękodzielnicze wyrabiane na Huculszczyźnie miały znaczenie użytkowe. Ze względu jednak na barwność wyrobów huculskich Pogórzanie i Podolanie oraz turyści i letnicy chętnie nabywali je na jarmarkach w Kołomyi, Kosowie, Kutach, Nadwórnej czy Śniatyniu. Portret mężczyzny w czapie-nausznicy, odzianego w strój huculski, odwróconego do widza prawym profilem malowany jest niezwykle barwnie i lekko. Mnogość zieleni, pomarańczu, szafiru, czerwieni w stroju huculskim dopełniona jest dodatkowo przez geometryczne wzory, hafty, liczne szwy i kieszenie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl