Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALARZ nieokreślony, niemiecki, XIX w. | OPŁAKIWANIE ABLA, 1800-1815

nieokreślony, niemiecki, XIX w. MALARZ

OPŁAKIWANIE ABLA, 1800-1815

Płótno, olej; 51,5 x 40 cm

Za opinią Iwony Danielewicz
Scena opłakiwania Abla przez Adama i Ewę, choć nie została opisana w Biblii, posiada bogatą ikonografię, sięgającą jeszcze początków epoki nowożytnej (por. A. Pigler, Barockthemen. Eine Auswahl von verzeichnissen zur Ikonographie des 17. und 18. Jahrhunderts, t. I. Budapest 1974, s. 23-24). Temat opłakiwania młodszego syna przez Pierwszych Rodziców ukształtował się w nawiązaniu do sceny Opłakiwania Chrystusa, gdyż Abel i jego niewinnie przelana krew, były traktowane jako zapowiedź Męki i Śmierci Jezusa. Św. Paweł w Liście do Hebrajczyków, mówi: "Wy natomiast przystąpiliście [... ] do Pośrednika Nowego testamentu - Jezusa, do pokropienia krwią, która przemawia mocniej niż [krew] Abla" (Hbr, 12, 22-24). W niniejszym obrazie, w centrum kompozycji, malarz ukazał ciało Abla, wsparte o udo Adama i rozpacz Ewy nachylającej się nad martwym synem. Bezwładnie spoczywający na kolanie swego ojca Abel, przywodzi skojarzenia ze sceną Opłakiwania Chrystusa. W narożnikach płótna, artysta umieścił sceny ukazujące Kaina po zabójstwie brata oraz Ewę znajdującą ciało młodszego syna i unoszącego się nad nimi anioła. Obraz wyróżnia się ciekawą i rzadką, dla tego tematu, ikonografią, natomiast bliskość postaci tworzy zwartą grupę, potęgując nastrój tragedii, bezsilności i opuszczenia przez Boga.
Sposób ujęcia figur i dramaturgia przedstawienia wywodzą się z wczesnoromantycznych, pełnych ekspresji dzieł Heinricha Füsslego (1741-1825), natomiast narracyjny charakter całej tej kompozycji, wraz z monochromatycznymi scenami wkomponowanymi w narożniki sięga do tradycji sztuki niemieckich Nazareńczyków. Obraz wykonany techniką szkicową, może jako przygotowanie do większej realizacji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl