Za ekspertyzą Iwony Danielewicz Obraz pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX w. i reprezentuje typ niemieckiego malarstwa krajobrazowego ukształtowanego głównie w kręgu oddziaływania Kunstakademie w Düsseldorfie. Kompozycja dzieła, sposób ujęcia krajobrazu i zgrupowania motywów pejzażowych, jak również dość swobodne pociągnięcia pędzla wskazują na związki autora tego dzieła z twórczością Johanna Wilhelma Schirmera (1807-1863). Schirmer, znakomity pejzażysta, profesor akademii w Düsseldorfie, a od 1854 w Kunstschule w Karlsruhe, nauczyciel wielu wybitnych malarzy (Andreasa i Oswalda Achenbachów, Arnolda Böcklina, Anselma Feuerbacha, Hansa Thomy). W niniejszym obrazie artysta połączył dwa elementy; malowniczy pejzaż z widokiem na alpejski szczyt oraz włoski światłocień. Od końca XVIII stulecia do Włoch przybywali niemieccy artyści w poszukiwaniu piękna krajobrazu i artystycznego dziedzictwa, w latach dwudziestych XIX w., ich kolonia była już bardzo liczna. Do Włoch udawali się zarówno artyści początkujący, jak już w pełni ukształtowani, kontakt z włoską sztuką i innymi europejskimi artystami, wpływał często na zmianę kolorystyki i faktury dzieł, wzbogacał ich warsztat. Znaczący wpływ Schirmera na malarstwo pejzażowe w Niemczech około połowy XIX w. wyraził się w ukształtowaniu specyficznej odmiany późnoromantycznego niemieckiego pejzażu, gdzie bogactwo motywów i malowniczość łączyła się ze swobodą wykonania. Po połowie wieku bardzo wielu malarzy podążyło tą drogą. Niniejsza kompozycja stanowi właśnie przykład recepcji włoskich wzorów przez niemieckie malarstwo krajobrazowe.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl