Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALARZ nieokreślony, niemiecki, XIX w. | KRAJOBRAZ ALPEJSKI Z WĄWOZEM

nieokreślony, niemiecki, XIX w. MALARZ

KRAJOBRAZ ALPEJSKI Z WĄWOZEM

Olej, tektura; 56 x 42,5 cm

[Za ekspertyzą Iwony Danielewicz]

Obraz pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX w. i reprezentuje typ niemieckiego malarstwa krajobrazowego ukształtowanego głównie w kręgu oddziaływania Kunstakademie w Düsseldorfie. Kompozycja dzieła, sposób ujęcia krajobrazu i zgrupowania motywów pejzażowych, jak również dość swobodne pociągnięcia pędzla wskazują na związki autora tego dzieła z twórczością Johanna Wilhelma Schirmera (1807-1863). Schirmer, znakomity pejzażysta, profesor akademii w Düsseldorfie, a od 1854 w Künstschule w Karlsruhe, nauczyciel wielu wybitnych malarzy (Andreasa i Oswalda Achenbachów, Arnolda Böcklina, Anselma Feuerbacha, Hansa Thomy). W niniejszym obrazie artysta połączył dwa elementy; malowniczy pejzaż z widokiem na alpejski szczyt oraz włoski światłocień. Od końca XVIII stulecia do Włoch przybywali niemieccy artyści w poszukiwaniu piękna krajobrazu i artystycznego dziedzictwa, w latach dwudziestych XIX wieku, ich kolonia była już bardzo liczna. Do Włoch udawali się zarówno artyści początkujący, jak już w pełni ukształtowani, kontakt z włoską sztuką i innymi europejskimi artystami wpływał często na zmianę kolorystyki i faktury dzieł, wzbogacał ich warsztat. Znaczący wpływ Schirmera na malarstwo pejzażowe w Niemczech około połowy XIX wieku wyraził się w ukształtowaniu specyficznej odmiany późnoromantycznego niemieckiego pejzażu, gdzie bogactwo motywów i malowniczość łączyła się ze swobodą wykonania. Po połowie wieku bardzo wielu malarzy podążyło tą drogą. Niniejsza kompozycja stanowi właśnie przykład recepcji włoskich wzorów przez niemieckie malarstwo krajobrazowe.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl