Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZCZUKA Mieczysław | POPIERSIE KOBIETY - STUDIUM, 1915-1920

Mieczysław SZCZUKA (1897-1927)

POPIERSIE KOBIETY - STUDIUM, 1915-1920

Olej, tektura; 56 x 46,5 cm
Napis l.d.: Za oryginał | Mieczysława Szczuki | gwarantuję. | Bolesław Gierzkiewicz
Ekspertyza Ireny Bal

Wczesne dzieło mistrza awangardy, utrzymane w tradycji sztuki Młodej Polski, typowe dla prac studentów warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych z lat 1915-1920. W pełni odpowiadające stylistycznie i historycznie twórczości Szczuki z lat studiów. (por. Tryptyk, 1916-18, Muzeum Narodowe, Warszawa)
Autor napisu na obrazie Bolesław Gierzkiewicz był kolegą Szczuki z studiów w SSP. Wspomina go Wanda Gentil-Tippenauerowa zaprzyjaźniona ze Szczuka na studiach: jawił się wtedy w pracowni Bolcio Gierzkiewicz (...) skrzętnie zbierając porzucone przez Szczuke rysunki i kartony. Uwiecznił on [Szczuka] kiedyś w ponuro czarnej tonacji i Bolcia Gierzkiewicza jako cygana z peleryną na bakier, spod której wyłaniaja się rulony prac Szczuki. Po śmierci Szczuki przyjaciele przygotowywali do druku prace artysty. Bolcio Gierzkiewicz okazał się Opatrznością. Od niego pożyczono do fotografii zabrane przez niego ze Szkoły prace Mietka (Wanda Gentil-Tippenhauer, Człowiek i aryysta, w: Mieczysław Szczuka, Warszawa 1965, s. 130-131, 137)

Malarz, twórca projektów typograficznych, fotomontaży, architektonicznych, scenograficznych i abstrakcyjnych filmów eksperymentalnych; czołowy reprezentant polskiego konstruktywizmu i produktywizmu. Studia artystyczne odbył w latach 1915-1920 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego. Tutaj poznał swą przyszłą towarzyszkę życia i współpracownicę, Teresę Żarnower. Postawa artystyczna Szczuki kształtowała się początkowo pod wpływem kubizmu, futuryzmu i ekspresjonizmu. Pełne dramatyzmu obrazy o tematyce religijnej artysta eksponował w 1920 w Polskim Klubie Artystycznym w Warszawie. W 1921 r. prezentował wielopłaszczyznowe kompozycje przestrzenne wykonane z drewna i papier-mâché będące wynikiem eksperymentów w zakresie efektów fakturowych i natężenia barw.
W 1924 został współzałożycielem awangardowej Grupy Kubistów Konstruktywistów i Suprematystów "Blok". Inspirowany doświadczeniami futurystów i dadaistów podejmował eksperymenty w zakresie filmu i inscenizacji teatralnej. Należał do pionierów fotomontażu; był autorem zaskakujących różnorodnością znaczeniowych skojarzeń kompozycji, które określał terminem "poezjoplastyka".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Zapis "* opłata droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl