olej, płótno sygn. p.d.: "Kikoine" oraz sygn. i opisane na odwrocie: "La jeunesse par Kikoine" 81,50 x 65 cm Proweniencja: Galerie Jacques Chalom, Paris Kolekcja privée américaine Wystawiany: Londres, Crane Kalman Gallery, "Kikoine", avril-mai 1961, n°4 New York, Nechemia Glezer Gallery, "Pailes, Kikoine, Alde", décembre 1962, n°12 Bibliografia: Edouard Roditi, Mendel Mann, Jacques Yankel, "Kikoine", Edition d`Art H.Piazza, Paris, 1973, n° 687, reproduit page 345
KIKOINE Michel (Kikoin)
Urodzony w Homlu, naukę rozpoczął w szkole rysunkowej J. Krügera w Mińsku. Zaprzyjaźnił się wówczas z Ch. Soutinem, z którym w l. 1908-1911 kontynuował studia artystyczne w Szkole Rysunkowej w Wilnie; tutaj poznał P. Krémègne'a. Od 1912 r. doskonalił swe malarskie umiejętności w paryskiej École des Beaux-Arts pod kierunkiem F. Cormona. Wszedł również w krąg artystów z Europy Środkowo-Wschodniej skupionych wokół "La Ruche". Eksponował swe prace na Salonach Niezależnych i Jesiennym; wystawiał w paryskich galeriach, m.in. Bernheima, de la Licorne i Billet-Worms. Swą twórczość prezentował ponadto w Nowym Jorku, Moskwie, Londynie i Brukseli. Sztukę Kikoïne'a promował znany paryski marszand, L. Zborowski, m.in. urządzając mu w swej galerii w1928 r. monograficzną wystawę. Kikoïne zdobył z czasem reputację jednego z najwybitniejszych twórców École de Paris. Wczesna faza jego twórczości zdominowana była przez postimpresjonistyczną stylistykę. W latach 20. artysta zintensyfikował ekspresyjne walory swych obrazów, przyciemnił i nasycił gamę barwną, wprowadził mocne kontrasty kolorystyczne. Dynamika i płynność duktu pędzla, określanie form swobodnie kładzioną plamą barwną, rozluźniona, urozmaicona faktura - cechy te składają się na pogłębiony wyraz jego pejzażowych i portretowych kompozycji.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl