olej, płótno; 138,5 x 219 cm sygn. l.d.: M.G.Wywiórski Studzianka/ z nad Berezyny
Studia artystyczne odbył w l. 1883-87 w Monachium w pracowniach J. Brandta i A. Wierusza-Kowalskiego i we wczesnej fazie twórczości pozostawał pod silnym wpływem tych artystów. Malował sceny myśliwskie i rodzajowe oraz obrazy z Tatarami, Kozakami czy Czerkiesami, które przyniosły mu powodzenie na monachijskim rynku sztuki. U schyłku stulecia, pod wpływem młodopolskiego panteizmu, jego zainteresowania przesunęły się w kierunku pejzażu. Rangę Wywiórskiego jako pejzażysty potwierdziły zaproszenia do zespołów tworzących panoramy. Malował partie pejzażowe m.in. Przejścia przez Berezynę, Bema w Siedmiogrodzie, zamówionej dla miasta Warszawy a ostatecznie niezrealizowanej Somosierry i Bitwy pod piramidami. Wywiórski był zdecydowanie naturalistą, jedynie od czasu do czasu pozwalał sobie na eksperymenty formalne. Odniósł sukces komercyjny, a popularność rosła wraz z udziałem w kolejnych panoramach. Jego prace kolekcjonowali przedstawiciele arystokracji, ziemiaństwa i inteligencji: Edward Rejchan, Ignacy Korwin-Milewski, dr Kahanowicz z USA, hr. Edward Raczyński.
W latach 1883-1887 studiował w ASP w Monachium u K. Rauppa i W. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta, A. Wierusza-Kowalskiego. Mieszkał początkowo w Monachium, potem w Berlinie. Od 1904 roku działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i Stowarzyszenia Artystów. Poza Poznaniem wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Wielkim wyróżnieniem dla niego była współpraca z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji Berezyny (malował w niej śnieg); z J. Styką - przy malowaniu Bema w Siedmiogrodzie; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim - przy komponowaniu Napoleona pod Piramidami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowany pejzaż a także sceny z polowań. Do epizodów polowań, odbywających się najczęściej w zimowej scenerii, czerpał kompozycyjne wzory i formalne inspiracje z obrazów J. Fałata.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl