Pastel, czarna kredka, papier żeberkowy; 72 x 99 cm Sygnowany w prawym górnym narożniku różową kredką pastelową: Michał Ichnowski (ostatnia litera imienia i pierwsza nazwiska związane; na końcu kolofon) | 1913`
Malarz, pastelista, karykaturzysta i rzeźbiarz. Po ukończeniu gimnazjum w Radomiu rozpoczął studia artystyczne (1878-1882) w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; jego profesor - Jan Matejko musiał być z czynionych przezeń postępów zadowolony, skoro dopomógł swemu uczniowi w uzyskaniu (1881) czteroletniego stypendium im. (i fundacji) Henryka Siemiradzkiego, umożliwiającego mu kontynuowanie nauki w Wiedniu, a następnie w Monachium. Po powrocie Ichnowski osiadł na podkrakowskim Podgórzu. Początkowo oddawał się w pierwszym rzędzie malarstwu sztalugowemu: najpierw w technice olejnej, później głównie pastelowej; malował sceny rodzajowe, alegoryczne oraz pejzaże; projektował ilustracje książkowe oraz rysował piórkiem udane, charakterystyczne karykatury i scenki o charakterze humorystycznym. W wieku męskim zainteresował się rzeźbą: prócz dzieł sakralnych (w tym drobnej plastyki nagrobnej) wykonywał gipsowe i terakotowe biusty portretowe. Wielokrotnie wystawiał swe dzieła w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz wiedeńskim Kunstvereinie. Prezentowany pastel (znany też pod niezbyt precyzyjnym tytułem Przed obliczem Zeusa), bardzo dobrze - jak na swój wiek - zachowany, powstał w schyłkowym okresie twórczości artysty, w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny.
ICHNOWSKI Michał
Malarz, rzeźbiarz. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1878-1882). W 1881 r. zdobył stypendium im. H. Siemiradzkiego, dzięki któremu wyjechał na studia do Wiednia i Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, gdzie często wystawiał w TPSP 1883-1901 i 1910 r. Malował pejzaże, portrety, obrazy religijne i alegoryczne. Chętnie posługiwał się techniką pastelu, zwłaszcza gdy tworzył wizerunki kobiet.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl