Malarka. Kształciła się pod kierunkiem M.Kotarbińskiego w Szkole rysunku i malarstwa dla kobiet w Warszawie w l. 1899-1900. W 1901 odbyła kilkumiesięczne studia artystyczne w Academie de la Grande Chaumiare i w Academie Colarossi w Paryżu. Zasadniczo była jednak samoukiem, co sama chętnie podkreślała. Od 1902 wystawiała na Salonach Societe Nationale des Beaux-Arts, którego członkiem została w 1912. Uczestniczyła również w Salonach Jesiennym (d`Automne) i Tuileries, miała wiele wystaw w paryskich galeriach Drueta, Billieta, La Renaissance oraz w Monachium, Barcelonie i Pittsburgu. W 1923 odbył się pokaz jej prac w warszawskiej Zachęcie. W 1927 przyjęła obywatelstwo francuskie. Obrazy Muterowej charakteryzuje niepokój, swoisty antyestetyzm oraz dążenie do monumentalności, przejawiające się w stosowaniu dużych formatów płócien, posługiwaniu się wielkimi liniami i dużymi, niemal jednolitymi plamami barwnymi, a także rezygnacją ze szczegółów, mogących osłabić, rozerwać całość kompozycji. Interesowała ją tematyka nędzy, starości i cierpienia ludzkiego. Znana była szeroko głównie jako portrecistka, autorka wizerunków o uderzającym podobieństwie i głębi psychologicznej ujęcia. Jej modelami byli m.in. P.Clemenceau, J.Kasprowicz, L.Staf, S.Żeromski. Namalowała również wiele autoportretów.
MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania)
Muter Mela (Maria Melania Mutermilch) - urodziła się w 1876 r w Warszawie, zmarła w 1967 r w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r na stałe do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere. Wystawiała w Salonach paryskich i w Polsce. Na ukształtowanie się indywidualnej, dojrzałej twórczości artystki miały duży wpływ prace takich artystów jak: P. Cezanne`a pejzaże i martwe natury, V. van Gogha pejzaże, E. Vuillarda portrety. Na przełomie 1994/95 miała miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa monograficzna artystki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl