olej, płótno; 93 x 136 cm; sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Maks Haneman | Zakopane 23
Max Haneman studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego oraz T. Axentowicza w latach 1907-1920 z przerwami. Po studiach artystycznych zamieszkał na stałe w Zakopanem, odbywając stamtąd liczne podróże do Egiptu i Palestyny. Haneman malował przede wszystkim pejzaże tatrzańskie i palestyńskie, sceny rodzajowe oraz portrety. W okresie międzywojennym artysta wielokrotnie wystawiał swe prace w Zachęcie w Warszawie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Krakowie i we Lwowie, w galeriach Łodzi i Zakopanego. Trzy duże pokazy jego prac odbyły się w roku 1924, 1927 i 1937. Pierwszy i drugi - w Łodzi w ramach stowarzyszenia "Sztuka Podhalańska", trzeci - w sali loży Bnei Brith. Obrazy Maxa Hanemana znajdują się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych.
HANEMAN Max (Hanneman)
Uczeń Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza w ASP w Krakowie (1907-8, 1911-13, 1919-20) oraz student warszawskiej SSP od 1916. Mieszkał w Zakopanem. W 1925 roku odbył podróż na Bliski Wschód - do Palestyny i Egiptu, z której przywiózł liczne pejzaże. Malował widoki tatrzańskie, sceny rodzajowe i portrety. Wysiedlony przez Niemców z Zakopanego powrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie najprawdopodobniej zginął. Należał do Stowarzyszenia Artystów Podhalańskich. Wystawiał prace w Zachęcie w Warszawie, w TPSP w Krakowie, we Lwowie, Łodzi i Zakopanem oraz Budapeszcie. Obrazy znajdują się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w zbiorach prywatnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl