Ok. 1874 r. Olej na płótnie 36,5 x 30,5 cm Sygnowany monogramem l.d. - "MG"
R - obiekt posiada cenę rezerwową
Na odwrocie orzeczenie z 1944 r. potwierdzające autorstwo M. Gottlieba, wystawione przez prof. F. Koperę, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawiany: - Wystawa pamiątkowa dzieł Maurycego Gottlieba, Muzeum Narodowe w Krakowie, III 1932 r. Literatura: - Katalog wystawy pamiątkowej dzieł Maurycego Gottlieba, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1932 r., poz. kat. 52. Wybitny polski malarz, którego dzieła tkwią w tradycji romantyzmu. Od 1869 r. kształcił się w prywatnej pracowni M. Godlewskiego we Lwowie. Następnie wyjechał do Wiednia, gdzie od 1872 r. był uczniem K. Mayera i K. von Blaasa w tamtejszej akademii. Zapoznał się wówczas z obrazami J. Matejki należącymi do zbiorów cesarskich. Pod ich wpływem ujawniło się w artyście przywiązanie do Polski - postanowił odtąd malować obrazy z dziejów Ojczyzny. W 1873 r. powrócił do Krakowa i zapisał się na II kurs SSP. Wówczas powstał Autoportret w stroju szlachcica, nawiązujący do ubioru powstańca z 1863 r. Ponownie wyjechał do Wiednia w 1874 r., gdzie zapisał się do "szkoły mistrzowskiej" kompozycji historycznej C. Wurzingera, a następnie udał się do Monachium i wstąpił do tamtejszej akademii. Pod wpływem lektury Historii Żydów zaczął malować tematy wschodnie, bliskie historii i tradycji tego narodu. Portrety zajmują ważne miejsce w dorobku artysty. Przepojone tajemniczą atmosferą, wyłaniające się z ciemnego tła postacie oddają nastrój swej epoki. Charakterystyczna jest ich kolorystyka utrzymana w brązach z domieszką przygaszonej czerwieni. Oryginalne prace M. Gottlieba niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym.
GOTTLIEB Maurycy
„Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” - pisał do przyjaciela Maurycy Gottlieb - wybitnie utalentowany, młodo zmarły artysta, który w swej sztuce łączył przywiązanie do żydowskiej tradycji z patriotyzmem i świadomością Polaka. Edukację artystyczną rozpoczął we Lwowie, gdzie od roku 1869 uczył się rysunku u M.Godlewskiego. W 1871 wyjechał do Wiednia i przez dwa lata studiował u profesorów K.Mayera i K.von Blaasa. Na wiedeńskiej wystawie w 1873 zetknął się z obrazami Matejki, które wywarły na nim ogromne wrażenie i wzbudziły pragnienie zostania „polskim artystą”. Przeniósł się wówczas do Krakowa i w roku 1873-1874 studiował w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych, pod kierunkiem podziwianego Matejki. Uczestniczył w wystawie prac uczniów Szkoły. W następnym roku akademickim wrócił do Wiednia i został studentem w „Meisterschuli” K.Wurzingera.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl