olej, płótno 54,5 × 41 sygn. prawy dół: M. Gottlieb, data niecałkowicie czytelna
Poch.: przed 1939 r. wł. dr Eugeniusza Reitera we Lwowie. Bibl.: Mojżesz Waldman, Maurycy Gottlieb 1856-1879 Biografia artystyczna, Kraków 1932, il. s. 38.: Jerzy Malinowski "Maurycy Gottlieb".
Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu (1872-1874, 1877-1878) u K. Meyera i K. von Blaasa: Szkoła Sztuk Pięknych w Krakowie (1874-1875, 1879) u J. Matejki; Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (1876-1877) u K. von Pilotyego. Gottlieb był jednym z pierwszych w Polsce malarzy żydowskich. Nie zamykał się jednak w kręgu tematyki żydowskiej i oprócz obrazów poświęconych światu żydowskiej diaspory w jego twórczości pojawiają się tematy z historii Polski oraz płótna poświęcone postaci Chrystusa - symbolu wspólnoty, braterstwa chrześcijan i żydów. Talent Gottlieba rozwinął się w kontakcie z wybitnymi osobowościami Matejki, Siemiradzkiego, Rodakowskiego. Pozostał on jednak malarzem oryginalnym i samodzielnym - szczególnie w portretach będących najciekawszą, najlepszą częścią dorobku młodo zmarłego artysty.
GOTTLIEB Maurycy
„Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” - pisał do przyjaciela Maurycy Gottlieb - wybitnie utalentowany, młodo zmarły artysta, który w swej sztuce łączył przywiązanie do żydowskiej tradycji z patriotyzmem i świadomością Polaka. Edukację artystyczną rozpoczął we Lwowie, gdzie od roku 1869 uczył się rysunku u M.Godlewskiego. W 1871 wyjechał do Wiednia i przez dwa lata studiował u profesorów K.Mayera i K.von Blaasa. Na wiedeńskiej wystawie w 1873 zetknął się z obrazami Matejki, które wywarły na nim ogromne wrażenie i wzbudziły pragnienie zostania „polskim artystą”. Przeniósł się wówczas do Krakowa i w roku 1873-1874 studiował w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych, pod kierunkiem podziwianego Matejki. Uczestniczył w wystawie prac uczniów Szkoły. W następnym roku akademickim wrócił do Wiednia i został studentem w „Meisterschuli” K.Wurzingera.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl