olej/płótno, collage, 80 x 65 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: MWarzecha | 59-67/3 oraz nalepka Desy z wystawy w Musee des Beaux-Arts w Le Chaux (Art Polonais Contemporain, 1967) i naklejka: D 211/67/DEBB
LITERATURA: - Marian Warzecha. Zbiór, Kraków, 1996, s. 26 - Art Polonais Contemporain. Peintures Tapisserie Affiches Gravure, wstęp P. Seylaz i R. Stanisławski, 1961
W latach 1948-50 oraz 1952-56 studiował malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także etnografię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtworzył II Grupę Krakowską w 1957 roku. Początkowo uległ wpływom informelu tworzonego przez Tadeusza Kantora, jednak szybko rozpoczął własne poszukiwania artystyczne, dla których impulsem była podróż do Włoch (1959-60 roku), którą odbył z żoną Teresą Rudowicz. Tam oboje artyści odkryli stare księgi i wykorzystywali je tworząc eksperymentalne kolaże. Następnie wykonywał reliefy i przedmioty związane z malarstwem materii. W kolejnych dekadach Warzecha wykorzystywał w swoich pracach doświadczenia konceptualne i zainteresowania matematyką. Indywidulane wystawy prac artysty miały miejsce między innymi w: Nowym Jorku (1961, 1973) i Rzymie (1964).
Prezentowany obraz jest charakterystyczny dla okresu końca lat 50-tych. Jego poetycki nastrój i tajemniczość zostały zderzone z precyzją i oszczędnością środków formalnych. Wklejony wizerunek pieczęci majestatycznej króla Kazimierza Wielkiego z roku 1336 jest zestawiony z fragmentem tekstu włoskiego z XVII wieku (wyłaniającego się z przestrzeni tła) oraz literą E przypominającą odbitkę szablonu. Wszystko to umieszczone jest na neutralnym, jasnym tle tak typowym dla prac artysty.
WARZECHA Marian
Urodził się w 1930 w Krakowie. W 1948 rozpoczął studia na ASP w Krakowie, gdzie studiował z przerwami malarstwo i scenografię. Dyplom otrzymał w 1957. Studiował również etnografię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1957 reaktywował "Grupę Krakowską ". Jego prace eksponowane były na II Wystawie Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl