Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZCZYRBUŁA Marian | Ulica Augustiańska w Krakowie, 1920

Marian SZCZYRBUŁA (1898-1942)

Ulica Augustiańska w Krakowie, 1920

olej na tekturze,
47 x 34,2
sygnowany p.d.: "Ul. Augustiańska/ M. Szczyrbuła/ Kraków 1920"

Bardzo rzadki przykład twórczości artysty z okresu jego studiów w Krakowie, kiedy zbliżył się do malarzy formistów i współtworzył dekoracje ścienne w futurystycznym klubie "Gałka Muszkatołowa".
Studiował w latach 1916-1921 w Krakowie, w pracowni Mehoffera i Weissa. W czasie studiów był blisko związany z awangardowym kręgiem malarzy - formistów. Później zwrócił swoje zainteresowania ku malarstwu kolorystycznemu, współtworzył Komitet Paryski i wraz z malarzami z tej grupy przebywał w latach 1924-1925 w Paryżu. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel rysunku w Wilnie. Uprawiał głównie malarstwo pejzażowe i portretowe, budując syntetyczne kompozycje z ciemnych zazwyczaj plam koloru.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZCZYRBUŁA Marian
Studia artystyczne odbył w l. 1916-21 w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Był związany z Formistami; przyłączył się do utworzonego przez uczniów J. Pankiewicza Komitetu Paryskiego i w 1924 r. wyjechał do Paryża. Po powrocie do Polski zajmował się działalnością pedagogiczną w gimnazjach w Stryju, Wilnie, Wilejce i Dziśnie. Należał do grupy "Zwornik" reprezentującej kolorystyczną orientację. W czasie działań wojennych spłonął w Dziśnie niemal cały dorobek artystyczny Szczyrbuły. W 1941 r. twórca został wywieziony do Tobolska, gdzie zmarł rok później. Malował głównie widoki Wileńszczyzny, pejzaże z okolic Stryja, Borysławia, Wilna i Drohobycza. Zajmował się także sztuką portretową. Syntetycznie ujęte formy budował dynamicznymi, wielokierunkowymi uderzeniami pędzla. Uzyskiwał zróżnicowane efekty fakturowe wykorzystując płynność farby. Stosował ciemną tonację kolorystyczną ożywianą ostrzejszymi dysonanasami barwnymi.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl