Szkic ołówkiem, papier; 30,5 x 12,3 cm w świetle passe-partout Sygnowany p.d.: Marian | Szczyrbuła | 1935 r.
Studia artystyczne odbył w latach 1916-21 w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Był związany z Formistami; przyłączył się do utworzonego przez uczniów J. Pankiewicza Komitetu Paryskiego i w 1924 roku wyjechał do Paryża. Po powrocie do Polski zajmował się działalnością pedagogiczną w gimnazjach w Stryju, Wilnie, Wilejce i Dziśnie. Należał do grupy "Zwornik" reprezentującej kolorystyczną orientację. W czasie działań wojennych spłonął w Dziśnie niemal cały dorobek artystyczny Szczyrbuły. W 1941 roku twórca został wywieziony do Tobolska, gdzie zmarł rok później. Malował głównie widoki Wileńszczyzny, pejzaże z okolic Stryja, Borysławia, Wilna i Drohobycza. Zajmował się także sztuką portretową. Syntetycznie ujęte formy budował dynamicznymi, wielokierunkowymi uderzeniami pędzla. Uzyskiwał zróżnicowane efekty fakturowe wykorzystując płynność farby. Stosował ciemną tonację kolorystyczną ożywianą ostrzejszymi dysonansami barwnymi.
SZCZYRBUŁA Marian
Studia artystyczne odbył w l. 1916-21 w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Był związany z Formistami; przyłączył się do utworzonego przez uczniów J. Pankiewicza Komitetu Paryskiego i w 1924 r. wyjechał do Paryża. Po powrocie do Polski zajmował się działalnością pedagogiczną w gimnazjach w Stryju, Wilnie, Wilejce i Dziśnie. Należał do grupy "Zwornik" reprezentującej kolorystyczną orientację. W czasie działań wojennych spłonął w Dziśnie niemal cały dorobek artystyczny Szczyrbuły. W 1941 r. twórca został wywieziony do Tobolska, gdzie zmarł rok później. Malował głównie widoki Wileńszczyzny, pejzaże z okolic Stryja, Borysławia, Wilna i Drohobycza. Zajmował się także sztuką portretową. Syntetycznie ujęte formy budował dynamicznymi, wielokierunkowymi uderzeniami pędzla. Uzyskiwał zróżnicowane efekty fakturowe wykorzystując płynność farby. Stosował ciemną tonację kolorystyczną ożywianą ostrzejszymi dysonanasami barwnymi.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl