Umundurowanie - rosyjski płaszcz z czerwonymi patkami, na który są naszyte treflowe pagony używane w Polskiej Sile Zbrojnej - wskazuje na oficera wojska polskiego wywodzącego się z jednostek polskich walczących w I wojnie światowej u boku armii rosyjskiej. Sportretowany został u zarania II Rzeczypospolitej, gdy nie ujednolicono jeszcze umundurowania.
Studiował malarstwo w ASP w Krakowie do 1913r., w pracowni prof. Teodora Axentowicza, następnie w ASP w Wiedniu w pracowni prof. Kazimierza Pochwalskiego. W okresie międzywojennym miał wystawy indywidualne w Przemyślu, Warszawie, we Lwowie, w Łodzi i w Katowicach. W 1928 r. wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia w dziedzinie malarstwa ściennego i konserwacji. W trakcie pobytu w Paryżu realizuje indywidualną wystawę malarstwa w renomowanej galerii "Manuel". Przed rokiem 1936 tworzy w technice metalu "Tekę Miasta Przemyśla". Po 1936 r. przenosi się do Warszawy. Na początku wojny jego warszawska pracownia ulega zniszczeniu. Po II wojnie światowej osiada na stałe w Przemyślu, gdzie żyje i pracuje utrzymując się z malarstwa, nauki rysunku, malarstwa ściennego. Jego malarstwo jest bardzo różnorodne, poczynając od obrazów pozostających pod wpływem Axentowicza po abstrakcję. Czuł się dobrze zarówno w malarstwie pejzażowym, portrecie, widokach miasta, czy eksperymentach sprowadzających rzeczywistość do znaku. Zawsze jednak spod jego pędzla wychodziły obiekty świadczące o wysokiej kulturze twórczej, wysublimowanym kolorze, dojrzałej i odważnej kompozycji.
STROŃSKI Marian
Studiował malarstwo w ASP w Krakowie do 1913r., w pracowni prof. Teodora Axentowicza, następnie w ASP w Wiedniu w pracowni prof. Kazimierza Pochwalskiego. W okresie międzywojennym miał wystawy indywidualne w Przemyślu, Warszawie, we Lwowie, w Łodzi i w katowicach. W 1928r. wyjechał do Paryża, gzdie podjął studia w dziedzinie malarstwa ściennego i konserwacji pod kierunkiem Pariana. W trakcie pobytu w Paryżu realizuje indywidualną wystawę malarstwa w renomowanej galerii "Manuel". Przed rokiem 1936 tworzy w technice metalu "Tekę Miasta Przemyśla". Po 1936 r. przenosi się do Warszawy. Na początku wojny jego warszawska pracownia ulega zniszczeniu. Po II wojnie światowej osiada na stałe w Przemyślu, gdzie żyje i pracuje utrzymując się z malarwstwa, nauki rysunku, malarstwa ściennego. jego malarstwo jest bardzo różnorodne, poczynając od obrazów pozostających pod wpływem Axentowicza po abstrakcję. Czuł sie dobrze zarówno w malarstwie pejzażowym, portrecie, widokach miasta, czy eksperymentach sprowadzających rzeczywistość do znaku. Zawsze jednak spod jego pędzla wychodziły obiekty świadczące o wysokiej kulturze twórczej, wysublimowanym kolorze, dojrzałej i odważnej kompozycji.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl