Para krzeseł typ A587, proj. z 1958, Bielskie Zakłady Przemysłu Drzewnego w Jasienicy
drewno, sklejka lakierowana, 76 x 47,5 x 36 cm
POCHODZENIE: - kolekcja Łukasza i Małgorzaty Gorczyców
WYSTAWIANY: - Galeria Wzornictwa Polskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, ekspozycja stała (inny egzemplarz) - Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2011 (inny egzemplarz)
LITERATURA: - por. Anna Maga, Marian Sigmund. Zgodnie z ideami Ładu [w:] red. Czesława Frejlich, Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX w., Kraków 2013, s. 195
Architekt wnętrz, scenograf, nauczyciel akademicki. Jego ojciec Józef zginął w Katyniu w 1939 roku, a matka Izabela zmarła na zesłaniu w 1941 roku. Te fakty zapewne rzutowały na jego późniejsze relacje z władzami socjalistycznymi. Po zdaniu matury w 1920 roku rozpoczął studia architektoniczne na Politechnice Lwowskiej. Uczestniczył w wojnach obronnych 1919-20 i 1939 oraz w Powstaniu Warszawskim. W 1926 roku współtworzył Spółdzielnię Artystów "Ład", odbywając jednocześnie studia na Wydziale Architektury w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczęszczał tam do pracowni Wojciecha Jastrzębowskiego. Karola Tichego, Edwarda Trojanowskiego i Józefa Czajkowskiego. Po uzyskaniu dyplomu w 1933 roku rozpoczął działalność zawodową, studiując jednocześnie scenografię u Leona Schillera. W latach 1930-36 projektował wnętrza Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ekspozycję Rady Portu Gdyni i Gdańska na Międzynarodowej Wystawie Morskiej w Amsterdamie, a także kilka pomieszczeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wziął także udział w wystawie upamiętniającej dziesięciolecie "Ładu". W czasie wojny trafił do oflagu w Murnau. Do Polski powrócił w 1947 roku. Na wniosek Ministerstwa Kultury i Sztuki zajął się organizacją architektury wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. W tym samym roku podjął współpracę z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji (BNEP). Projektował m.in. meble do domków fińskich. W latach 1950-56 kierował Pracownią Architektury Wnętrz powstałą przy zespole projektującym Nową Hutę. Od 1957 roku współpracował z Fabryką Mebli Giętych w Jasienicy. W latach 1963-65 zaprojektował wnętrza szpitala w Prokocimiu dla Akademii Medycznej w Krakowie. Według jego projektów urządzono też wnętrza na Wawelu. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany m.in. w 1960 i 1968 roku Nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl